Návrh zamítl i soud, a to proto, že podle něj je položená otázka příliš obecná a v rozporu s již schváleným územním plánem obce. Občanské sdružení se však nevzdává. Usiluje o vyhlášení referenda s jinou otázkou.

S návrhem se již obrátilo na obec. „Rozhodnutím soudu jsme byli velice nepříjemně překvapeni,“ reagoval Jan Vrána, předseda Občanského sdružení pro Žerůvky a Bystročice.

„Je děsivé, že o osudech rodin v Bystročicích, Žerůvkách, ale i blízkých Olšanech a Hablově rozhoduje pouhých pět lidí, kteří se odkazují na své svědomí. Podporu nám vyjádřili lidé právě i z okolních vesnic, do referenda se však nemohou nijak zapojit,“ poznamenal.

Podle vedení obce odmítlo zastupitelstvo návrh na uspořádání referenda kvůli znění navrhované otázky: „Souhlasíte s tím, aby obec Bystročice všemi dostupnými právními prostředky zabránila realizaci logistického centra, příjezdové komunikace, případně jiných skladovacích hal či průmyslových objektů, na všech pozemcích mezi částí Žerůvky, biocentrem a rychlostní komunikací R46?“

Starostka Marta Turečková (KDU-ČSL), která se zdržela hlasování, uvedla, že otázka není jasná.

„Pokud bychom ji odsouhlasili, nevím, jakými všemi dostupnými právními prostředky postupovat. Použiji dva a někdo namítne, že jsou ještě další. Přitom výsledkem referenda a touto formulací by se muselo zastupitelstvo řídit,“ argumentovala.

„Kdyby se v každém městě či obci samospráva obrátila proti vlastním občanům, dopadne 90 procent návrhů naprosto stejně. „Všechny zákonné prostředky totiž najdete ve skoro každém znění otázky,“ uvedl Vrána.

Soud, na který se poté přípravný výbor pro konání referenda obrátil, návrh zamítl proto, že otázka je podle něj položena značně obecně. Podle soudu rovněž nelze uspořádat referendum o otázce, která je v rozporu s územním plánem obce schváleném vyhláškou.

„Návrh na konání místního referenda byl podán až v době, kdy již byl územní plán obce ve vztahu k tomuto území schválen a byla vydána vyhláška,“ odůvodnil soud.

Podle Jana Vrány sdružení verdikt respektuje. „Nikdo nám však nemůže upřít právo referenda s novou otázkou,“ uvedl.

Přípravný výbor proto sestavil novou otázku zaměřenou pouze na majetek obce – pozemky nutné k odprodeji soukromému investorovi, které potřebuje k vybudování příjezdové komunikace k logistickému centru. Bez příjezdové cesty nemůže překladiště postavit.

Původní návrh podpořily téměř tři čtvrtiny voličů. „Nyní jsme během dvou dnů víkendu získali podporu opět více než poloviny všech voličů (243) v obci,“ uvedl Jan Vrána.

„To jasně napovídá, že občané o překladiště v těsné blízkosti svých obydlí nemají zájem,“ dodal. Návrh už dostala starostka na stůl. „Rozhodne o něm zastupitelstvo,“ reagovala. To by mělo zasednout ještě letos.

Logistické centrum má vyrůst na třiadvaceti hektarech černozemě s nejlepší bonitou. „Navíc je v ochranném pásmu vodního zdroje v těsné blízkosti rodinné zástavby a přímo sousedí s jediným biocentrem, které v obci máme,“ poukazoval Vrána.

K tomu by měl uvažovaný areál stát v blízkosti frekventované a hlučné silnice R46 mezi Olomoucí a Prostějovem.

Přitom podle kritiků investičního záměru by z areálu mělo denně vyjíždět jen v první fázi 288 kamionů. Starostka již dříve uvedla, že stavba bude přínosem pro obecní pokladnu i obyvatele.