Na středeční tiskové konferenci k usnesení Rady města byla odhalena jména některých kandidátů.

Před několika dny vypršel termín, do nějž mohli zájemci o místo ředitele Moravského divadla posílat své přihlášky do druhého výběrového řízení. To první radnice zrušila na začátku prázdnin.

„Do prvního řízení se nám přihlásili čtyři kandidáti. Bohužel ale nevyhovovali našim požadavkům, proto výběrová komise žádného z nich nedoporučila a Rada města naše stanovisko přijala. Vyhlásili jsme druhé výběrové řízení. Uzávěrka přihlášek byla minulý pátek 28. srpna a mohu konstatovat, že jsme naplněni optimismem,“ vysvětlil náměstek primátora a předseda výběrové komise Jan Holpuch.

Tentokrát se o post ředitele Moravského divadla uchází deset kandidátů.

„Odvážím se tvrdit, že mezi deseti jmény přihlášených máme minimálně šest zajímavých a v rámci České republiky velice významných osobností českého divadelnictví. Mezi přihlášenými je například současný ředitel divadla v Ústí nad Labem a dlouholetý ředitel Mezinárodního televizního festivalu )Zlatá Praha, pan Tomáš Šimerda, je tam jméno prvního ředitele Státní opery Karla Drgáče nebo uměleckého šéfa činohry v Opavě a režiséra Městského divadla v Brně pana Zdeňka Černína. Dále se do výběrového řízení přihlásil například i bývalý zástupce výkonného ředitele vydavatelství Vltava-Labe-Press pro Moravu pan Josef Podstata,“ prozradil Holpuch.

V následujících dnech se uchazeči o křeslo ředitele Moravského divadla podrobí jazykovým, ekonomickým a psychologickým testům a 14. září bude svoláno jednání výběrové komise na které bude probíhat interwiev se všemi uchazeči.

Výběrová komise následně vypracuje doporučení pro Radu města. Ta při svém zasedání 15. září posoudí a zváží návrh výběrové komise a na následně by měla vybrat budoucího ředitele Moravského divadla. Pokud se tak stane, tak jeho jméno Rada města zveřejní následují den na tiskové konferenci, tedy 16. září.

„Já věřím, že se nám ve druhém kole podaří ředitele Moravského divadla vybrat, že to bude kvalitní kandidát a povede divadlo dál na cestě ke zkvalitňování repertoáru a získávání většího počtu návštěvníků,“ uzavřel Holpuch.

Stávající ředitel Václav Kožušník odchází do důchodu, nový šéf divadla by měl do funkce nastoupit od 1. ledna 2010.