Josef Podstata šéfoval první olomoucké scéně od ledna roku 2010. Letos jej podle jeho slov čekal v divadle poslední rok "služby", a to bylo prý jedním z důvod předčasného odchodu.

„Ředitelé veřejných institucí bývají dnes standardně jmenováni na dobu určitou. V okamžiku, kdy vstupuji do poslední sezony mého funkčního období, je tedy logické, že jsem využil zajímavé nabídky na respektovaný post," uvedl Josef Podstata.

„V médiích jsem se po roce 1990 pohyboval řadu let a věřím, že jmenování do funkce regionálního ředitele Českého rozhlasu pro Ostravu a Olomouc je potvrzením mé dosavadní manažerské praxe," dodal.

O svém odchodu z divadla informoval Podstata radní města v úterý. Ti ve čtvrtek na mimořádném jednání schválili postup výběru ředitele divadla a jmenovali výběrovou komisi.

„Radou pověřená expertní komise na základě svého odborného rozhledu vytipuje a sama aktivně osloví potenciální kandidáty s prokazatelnými předpoklady a profesními zkušenostmi. Zváží jejich ekonomické, provozní a umělecké záměry a po absolvování osobních pohovorů a posouzení předložených koncepcí doporučí radě města nejvhodnějšího uchazeče," sdělil náměstek primátora pro kulturu Jan Holpuch.

„S ohledem na mimořádně malý časový prostor a s přihlédnutím k nedávným či aktuálně probíhajícím konkurzům na ředitele Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně, navrhujeme postupovat analogicky jako v těchto zmiňovaných případech," uvedl primátor Martin Novotný.

Vzhledem k tomu, že nynější ředitel Josef Podstata nastupuje do vedení ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu již za měsíc, zahájí výběrová komise svou činnost okamžitě.

Proces jmenování by měl být ukončen k 1. říjnu. 

SOUVISEJÍCÍŠéfa divadla potrestali za zrušeného "Jesuse", sáhnou mu do peněz
Ředitel Moravského divadla Podstata: Zvedli jsme návštěvnost
Moravské divadlo bude mít nového ředitele, Podstata odchází