VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Gymnázia Čajkovského Radek Čapka: Snažíme se být vstřícní a přátelští

/ROZHOVOR/ Gymnázium Čajkovského v Olomouci se poprvé otevřelo brzy po revoluci, a přestože je tak ze tří olomouckých gymnázií spravovaných Olomouckým krajem nejmladší, na mnoha úspěších zvláště v posledních letech a díky mnoha šikovným studentům i absolventům to znát není.

7.2.2018
SDÍLEJ:

Ředitel Gymnázia Čajkovského Radek ČapkaFoto: Deník / Pášová Petra

„V dnešní době máme přes dvacet tříd a téměř sedm stovek studentů, kolem padesátky učitelů a v posledním období se umísťujeme i mezi pěticí nejlepších středních škol Olomouckého kraje v rámci celokrajských soutěží SŠ Talent OK a programu Excellence pro talentované studenty,“ vypočítává v rozhovoru pro regionální Deník ředitel školy, Mgr.Radek Čapka.

Zavzpomínejte prosím na vývoj. Škola vznikla po revoluci, poprvé se otevřela v roce 1991.
Se školou jsem spjatý téměř od jejího začátku, takže si pamatuji, jak všechno postupně nabíhalo. Začínali jsme v ulici Na Vlčinci, kousek od Hradiska. To byly naše první prostory a když pak časem přibývalo tříd, bylo jasné, že to kapacitně nebude stačit. Přestěhovali jsme se postupně na Čajkovského ulici na Tabulový vrch, pamatuji si, jak jsem jako tehdy začínající učitel přecházel nebo spíše přejížděl na kole ještě mezi oběma budovami. Potvrdilo se, že Olomouc, jako sto tisícové a univerzitní město si zaslouží třetí státní gymnázium v pořadí. O jeho vznik se tehdy zasloužili hlavně RNDr. Milan Sýkora a první ředitel RNDr. Rudolf Bláha.


Specializace na španělský jazyk a sport byla jasná hned od začátku?
Začínalo se s běžnou všeobecnou třídou a jak se kapacita zvyšovala, tak se definovaly další varianty a specializace. Máme tak třídy a obory zaměření všeobecného, jazykového a sportovního. Klademe důraz na výuku jazyků a zaměřujeme se vedle dnes samozřejmé angličtiny hlavně na španělský a německý jazyk. Co se týká studentského sportu nebo sportujících studentů, tak skvěle reprezentujeme nejen samotnou školu, ale i naše město a Kraj, v posledních třech letech škola získala mistrovské tituly České republiky SŠ ve fotbale-futsalu, házené a volejbalu, a to v maximální konkurenci všech SŠ z celé ČR včetně i těch celosportovních. Děláme klubům servis, pomáháme přestupům vybraných talentů pro naše oddíly, respektujeme specifika časově vytížených sportovců včetně možnosti individuálních plánů a dnes nabízíme i kvalitní podmínky a prostory pro sportovní činnost. Pořádáme turnaje jak pro řadu oddílů, tak i dalších škol regionu.

Proč jste se rozhodli právě pro španělský jazyk?
Kolegové z Hejčína mají anglickou sekci, na Slovanském gymnáziu vsadili na francouzštinu a španělština je dalším světovým jazykem. Navíc v době úvah tímto směrem byla španělština populární a na vzestupu. Olomouc je vedle Prahy jediným městem, kde si mohou žáci a rodiče vybírat hned ze tří jazyků v rámci šestiletého bilingvního studia. Naši studenti se každoročně účastní celostátních přehlídek studentského divadla ve španělštině, což je jasným dokladem i vysoké jazykové úrovně, kterou získají. V rámci španělštiny i němčiny umožňujeme studentům získání mezinárodně uznávaných jazykových certifikátů umožňujících studium VŠ v zahraničí.


Absolventy vaší sportovní části jsou dnes už slavní fotbalisté…
Ano, školou prošla celá plejáda skvělých sportovců. Naši studenti či nedávní absolventi jsou oporami svých družstev včetně „áčka“ olomoucké Sigmy, jen namátkou jména jako Houska, Jemelka, Kalvach, Hála, mezi naše absolventy patří i reprezentanti ČR Roman Hubník, David Rozehnal, bratři Kobylíkové nebo dnes známý lékař a sportovec Honza Vojáček, který má jako brankář i několik prvoligových startů, skvělým gólmanem je i Tomáš Černý chytající nejvyšší skotskou ligu. Naši dokonce ještě stávající studenti se prosadili i do hokejového extraligového týmu naši „Morávky“, Galvas, Podlaha, Rutar. Z hokejových absolventů si Jarda Svoboda zahrál i ve slavné NHL včetně finále Stanley cupu, Luboš Korhoň má extraligový titul, mladí hráči Šoustal a Štefka hrají v kanadských juniorských soutěžích.

Máme zastoupení i v extraligovém volejbalovém družstvu hráčkami jako Orvošová a Kneiflová. Podobné talenty máme i v řadách házenkářek nebo florbalistek, reprezentantem ČR ve vodním pólu a kapitánem mistrovského ligového týmu ČR je Kristian Holibka. Skvělých výsledků dosahují naši studenti v rámci individuálních sportů, jde o reprezentanty ČR, skvělé je v posledních letech judo, například Renata Zachová sbírá medaile na nejvyšších českých i zahraničních soutěžích včetně ME, podobně mezi vodáky Klára Hricová nebo Kaňkovská v cyklistice. Zastoupený je i tenis a např. Anička Sisková je juniorskou reprezentantkou ČR a světové ženské okruhy objíždí Bára Štefková.

Někteří absolventi se k nám vrací i na pozice kantorů a mezi nimi právě i sportovci jako skvělá házenkářská reprezentantka a dnes už i trenérka Lucie Fabíková nebo volejbalistka Markéta Janečková. Mám radost ze všech úspěchů školy jako i jednotlivců a jejich následných kariér, mezi absolventy najdeme úspěšné profesory a vědce na VŠ, právníky, podnikatele, ekonomy, softwarové a počítačové odborníky i uznávané lékaře, jako je například neurochirurg Martin Hampl nebo chirurg a ortoped Petr Neoral, který navazuje na skvělou lékařskou kariéru svého otce a je mj. společně s Honzou Vojáčkem i reprezentantem ČR a Mistrem světa ve fotbale lékařů.

Školní areál prošel rekonstrukcí a přistavěla se sportovní hala. Využívají ji jak olomoucké sportovní kluby tak i veřejnost…
Víte, v minulosti tady žádné důstojné podmínky ke sportu nebyly. Venku byl jakýsi škváro-hliněný prostor, kterému se nedalo říkat ani hřiště a kde děti při každém pohybu dýchaly zvířený prach. Tato dlouholetá zanedbanost školy, která se za ta dlouhá léta stala mou „srdcovkou“, mě velmi trápila a byla hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl vzít na sebe v nové pozici ředitele školy zodpovědnost a zkusit udělat maximum pro nový rozvoj školy a její důstojnou podobu. Vždycky jsem měl blízko ke sportu a jednou z priorit tak bylo vylepšit prostory pro sportovní činnost studentů i veřejnosti.

Děkuji znovu zřizovateli, představitelům Kraje jako i všem podporovatelům sportu ve městě, že moje vize a aktivity byly nakonec podpořeny a přestaly tak být pouhým mým snem či přáním a vyrostl nový sportovní areál i s halou. I díky tomu má dnes naše škola pro celé město a region násobný význam. Pořádají se u nás i vrcholové profi soutěže, hrají se tady kromě intenzivního sportování mládeže i celostátní ligy ve florbale žen a basketbale mužů. Stejně tak je i celá škola nově zrekonstruovaná a její dřívější dlouholeté zaostávání a neutěšený stav je tak definitivně minulostí, jde o zcela jiný prostor a zásadní proměnu k lepšímu, aby naši studenti mohli být na svou školu daleko více hrdí. Vedle těchto velkých zásadních investic je rozvoj školy a modernizace výuky podpořena i řadou získaných projektů, vedle těch na doplnění a vylepšení výuky se prostřednictvím aktuálního Erasmu řada studentů zcela zdarma podívá do tří jiných zemí.Kolik studentů u vás aktuálně studuje a kolik byste byli rádi, aby jich bylo celkem?
Novými úspěchy školy, její modernizací i zvýšenou propagací rostl zájem i počet studentů dokonce i v dobách slabších populačních ročníků a propadu na většině škol, a to v průběhu pár let asi o 150 a jsme tak nyní na samé hraně kapacity, když se blížíme 700 studentů. Další nárůst už nyní není možný i proto, že několik tříd u nás je využíváno jako detašované pracoviště pod ZŠ Heyrovského, když tato budova dříve fungovala vlastně jako ZŠ. Na druhou stranu je ale dobré to, že převis vede k udržení kvality a k lepšímu výběru kvalitních studentů. Jen pro příklad, v osmiletém studiu bylo na třicet přijímaných dětí celkem sto dvacet zájemců, což se na této škole dříve nestávalo.

Blíží se doba, kdy se rodiče a žáci budou rozhodovat kam podat přihlášku na střední školu. Na co při přijímacím řízení kladete důraz. Na dobré známky na základní škole nebo na úspěšné absolvování testů?
Největší podíl, který žáci mohou získat do součtu pro přijetí, je z přijímačkových testů Cermatu za matematiku a češtinu. Školy samy si mohou nastavit další kritéria a určitý podíl k součtu tvoří i známky na základní škole a možné je zohlednit i to, že někteří studenti jsou velmi aktivní, dělají řadu soutěží. Když tyto úspěchy doloží, tak je správné jim plusové body započíst.

Proč by u vás měli chtít žáci studovat?
Chceme aby škola nebyla jen místem pro kvalitní výuku a studium, ale i příjemným prostředím, kde je prostor na nová přátelství a setkávání a to nejen mezi studenty navzájem a s jejich kantory, ale zajišťujeme studentům setkávání a akce s řadou zajímavých a úspěšných osobností. Studium si mohou zpestřit a doplnit celou řadou jak pravidelných, tak i doplňkových zahraničních výjezdů včetně výměn se zahraničními studenty, jsou ubytováni v rodinách a poznají jejich školy i města. Snažíme se být více osobní, vstřícní, přátelští. Vždycky jsem chtěl, aby se tady studenti cítili dobře. Střední škola je skvělé životní období a přál bych si, aby na něj naši studenti rádi vzpomínali.

Radek Čapka věk: 50
ředitelem gymnázia je: 7 let
vzdělání: FF UP, dějepis-český jazyk

Autor: Petra Pášová

7.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Výběrové řízení proběhne dne 12.9.2018 v 10:00 hod. na adrese pracoviště. , Místo výkonu práce: Hněvotín 410. Pracovní doba od 6:00 do dle potřeb zaměstnavatele. 40 hod. týdně., Telefonický kontakt možný od 8:00 do 16:00 hod.. Pracoviště: T&t trade holding s.r.o. - pracoviště hněvotín, 783 47 Hněvotín. Informace: Marie Lorencová, +420 461 611 357. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 12 000 Kč Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Středoškolský/á učitel/ka španělského jazyka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pavlovická č.p. 16/51, Olomouc., Doba určitá s možností prodloužení., První kontakt POUZE telefonicky od 8:00 - 15:00 hod. nebo mailem.. Pracoviště: Střední odborná škola služeb s.r.o., Pavlovická, č.p. 16, 779 00 Olomouc 9. Informace: Irena Navrátilová, +420 731 235 003. Výroba - Kontroloři kvality potravin a nápojů, laboranti 22 000 Kč Kontroloři kvality potravin a nápojů, laboranti Lisař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: divize Adriana, Tři Dvory 97, 784 01 Litovel, Pracovní náplň: , - kontrola nastavených hodnot výrobní linky, - kontrola průběhu výrobního procesu , - příprava a zpracování suroviny pro těstárenskou výrobu, - odebírání vzorků těstovin, zjišťování vlhkosti , - provádění sanitace, - úzká spolupráce s odborným operátorem a laboratoří, , Požadavky na uchazeče:, - vzdělání: SŠ - vyučen, - pečlivost, samostatnost, - ochota dalšího vzdělávání, Nabízíme:, - nástupní mzda 22 000 Kč, finanční růst po zaučení a další růst po získání dalších dovedností, až do výše 27 000 Kč, - menší kolektiv firmy rodinného typu a moderní pracovní prostředí, - zaměstnanecké benefity: závodní kantýna, stravenky, 25 dní dovolené, penzijní připojištění,, těstoviny pro zaměstnance, - finanční odměny za zlepšovací návrhy, - možnost seberealizace, osobní a profesní růst, - výkonnostní prémie a osobní hodnocení nad rámec normy, - perspektivu a zázemí společnosti úspěšné na evropském trhu, největší výrobce těstovin v ČR, , Třísměnný provoz: pondělí - pátek, pracovní doba 7,5 hod/den, , Životopisy zasílejte na e-mail: olga.kadlcikova@europasta.eu tel: 725 930 948, První kontakt POUZE mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Europasta se - pracoviště, 784 01 Litovel. Informace: Olga Kadlčíková, +420 725 930 948. Obchod - Obchod Nákupčí 19 042 Kč Nákupčí Technický nákupčí - Olomouc (1711010). Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19042 kč, mzda max. 38765 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Technický nákupčí (1711010), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SŠ/VŠ technického nebo ekonomického směru, - máte technické znalosti a orientujete se ve výkresové dokumentaci, - ovládáte německý jazyk na komunikativní úrovni, - máte praxi na obdobné pozici, - ovládáte PC – MS Office, znalost SAP výhodou, - máte analytické myšlení, - jste samostatný, pečlivý, flexibilní, - máte řidičský průkaz sk. B, , Budete se věnovat:, - komunikaci a vyjednávání s tuzemskými i zahraničními dodavateli, - komunikaci s oddělením centrálního nákupu v Německu, - monitoringu a vyhledávání nových dodavatelů, - vedení a vyhodnocení poptávkového řízení, - reportingu, - správě svěřených nákupních projektů, - optimalizaci úspor na nakupovaném materiálu a službách, - správě dodavatelského portfolia, rozvoji a hodnocení dodavatelů, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme stabilní práci na HPP, - čeká na Vás příjemné pracovní prostředí, - nabízíme možnost dalšího vzdělávání a profesního rozvoje, , Pracoviště: Olomoucko, Mzda: dle zkušeností a praxe, Nástup: dle domluvy, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoučtí hokejisté. Ilustrační foto

Mora vrátila Jihlavě porážku, ale trápila se

Pamětní desku odhalil Vojenský spolek rehabilitovaných AČR.
1 8

Nová pamětní deska připomíná výročí okupace

Po Olomouci se procházel kosmonaut

Kosmonauta a jeho NASA asistentku mohli lidé v úterý odpoledne potkat v centru Olomouce.

Buchta: Baník nám dal facku. Hrát tak se Sevillou, dostaneme dvouciferné číslo

FOTOGALERIE / Ani si nesáhl na balón a už ho musel dvakrát tahat ze sítě. Brankář Miloš Buchta zažil proti Baníku Ostrava opravdu složité utkání, výsledek 1:4 se kousal těžko.

Autoškola se v Olomouci srazila s vlakem

Nehoda auta a osobního vlaku v úterý dopoledne zablokovala ulici Na Vozovce v Olomouci. 

Olomouc v srpnu 1968. Podívejte se na místa tehdy a teď

Před padesáti lety byly ulice Olomouce plné rozhořčených lidí i vzkazů okupačním vojskům. Podívejte se na místa tehdy a teď.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT