VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Gymnázia Čajkovského Radek Čapka: Snažíme se být vstřícní a přátelští

/ROZHOVOR/ Gymnázium Čajkovského v Olomouci se poprvé otevřelo brzy po revoluci, a přestože je tak ze tří olomouckých gymnázií spravovaných Olomouckým krajem nejmladší, na mnoha úspěších zvláště v posledních letech a díky mnoha šikovným studentům i absolventům to znát není.

7.2.2018
SDÍLEJ:

Ředitel Gymnázia Čajkovského Radek ČapkaFoto: Deník / Pášová Petra

„V dnešní době máme přes dvacet tříd a téměř sedm stovek studentů, kolem padesátky učitelů a v posledním období se umísťujeme i mezi pěticí nejlepších středních škol Olomouckého kraje v rámci celokrajských soutěží SŠ Talent OK a programu Excellence pro talentované studenty,“ vypočítává v rozhovoru pro regionální Deník ředitel školy, Mgr.Radek Čapka.

Zavzpomínejte prosím na vývoj. Škola vznikla po revoluci, poprvé se otevřela v roce 1991.
Se školou jsem spjatý téměř od jejího začátku, takže si pamatuji, jak všechno postupně nabíhalo. Začínali jsme v ulici Na Vlčinci, kousek od Hradiska. To byly naše první prostory a když pak časem přibývalo tříd, bylo jasné, že to kapacitně nebude stačit. Přestěhovali jsme se postupně na Čajkovského ulici na Tabulový vrch, pamatuji si, jak jsem jako tehdy začínající učitel přecházel nebo spíše přejížděl na kole ještě mezi oběma budovami. Potvrdilo se, že Olomouc, jako sto tisícové a univerzitní město si zaslouží třetí státní gymnázium v pořadí. O jeho vznik se tehdy zasloužili hlavně RNDr. Milan Sýkora a první ředitel RNDr. Rudolf Bláha.


Specializace na španělský jazyk a sport byla jasná hned od začátku?
Začínalo se s běžnou všeobecnou třídou a jak se kapacita zvyšovala, tak se definovaly další varianty a specializace. Máme tak třídy a obory zaměření všeobecného, jazykového a sportovního. Klademe důraz na výuku jazyků a zaměřujeme se vedle dnes samozřejmé angličtiny hlavně na španělský a německý jazyk. Co se týká studentského sportu nebo sportujících studentů, tak skvěle reprezentujeme nejen samotnou školu, ale i naše město a Kraj, v posledních třech letech škola získala mistrovské tituly České republiky SŠ ve fotbale-futsalu, házené a volejbalu, a to v maximální konkurenci všech SŠ z celé ČR včetně i těch celosportovních. Děláme klubům servis, pomáháme přestupům vybraných talentů pro naše oddíly, respektujeme specifika časově vytížených sportovců včetně možnosti individuálních plánů a dnes nabízíme i kvalitní podmínky a prostory pro sportovní činnost. Pořádáme turnaje jak pro řadu oddílů, tak i dalších škol regionu.

Proč jste se rozhodli právě pro španělský jazyk?
Kolegové z Hejčína mají anglickou sekci, na Slovanském gymnáziu vsadili na francouzštinu a španělština je dalším světovým jazykem. Navíc v době úvah tímto směrem byla španělština populární a na vzestupu. Olomouc je vedle Prahy jediným městem, kde si mohou žáci a rodiče vybírat hned ze tří jazyků v rámci šestiletého bilingvního studia. Naši studenti se každoročně účastní celostátních přehlídek studentského divadla ve španělštině, což je jasným dokladem i vysoké jazykové úrovně, kterou získají. V rámci španělštiny i němčiny umožňujeme studentům získání mezinárodně uznávaných jazykových certifikátů umožňujících studium VŠ v zahraničí.


Absolventy vaší sportovní části jsou dnes už slavní fotbalisté…
Ano, školou prošla celá plejáda skvělých sportovců. Naši studenti či nedávní absolventi jsou oporami svých družstev včetně „áčka“ olomoucké Sigmy, jen namátkou jména jako Houska, Jemelka, Kalvach, Hála, mezi naše absolventy patří i reprezentanti ČR Roman Hubník, David Rozehnal, bratři Kobylíkové nebo dnes známý lékař a sportovec Honza Vojáček, který má jako brankář i několik prvoligových startů, skvělým gólmanem je i Tomáš Černý chytající nejvyšší skotskou ligu. Naši dokonce ještě stávající studenti se prosadili i do hokejového extraligového týmu naši „Morávky“, Galvas, Podlaha, Rutar. Z hokejových absolventů si Jarda Svoboda zahrál i ve slavné NHL včetně finále Stanley cupu, Luboš Korhoň má extraligový titul, mladí hráči Šoustal a Štefka hrají v kanadských juniorských soutěžích.

Máme zastoupení i v extraligovém volejbalovém družstvu hráčkami jako Orvošová a Kneiflová. Podobné talenty máme i v řadách házenkářek nebo florbalistek, reprezentantem ČR ve vodním pólu a kapitánem mistrovského ligového týmu ČR je Kristian Holibka. Skvělých výsledků dosahují naši studenti v rámci individuálních sportů, jde o reprezentanty ČR, skvělé je v posledních letech judo, například Renata Zachová sbírá medaile na nejvyšších českých i zahraničních soutěžích včetně ME, podobně mezi vodáky Klára Hricová nebo Kaňkovská v cyklistice. Zastoupený je i tenis a např. Anička Sisková je juniorskou reprezentantkou ČR a světové ženské okruhy objíždí Bára Štefková.

Někteří absolventi se k nám vrací i na pozice kantorů a mezi nimi právě i sportovci jako skvělá házenkářská reprezentantka a dnes už i trenérka Lucie Fabíková nebo volejbalistka Markéta Janečková. Mám radost ze všech úspěchů školy jako i jednotlivců a jejich následných kariér, mezi absolventy najdeme úspěšné profesory a vědce na VŠ, právníky, podnikatele, ekonomy, softwarové a počítačové odborníky i uznávané lékaře, jako je například neurochirurg Martin Hampl nebo chirurg a ortoped Petr Neoral, který navazuje na skvělou lékařskou kariéru svého otce a je mj. společně s Honzou Vojáčkem i reprezentantem ČR a Mistrem světa ve fotbale lékařů.

Školní areál prošel rekonstrukcí a přistavěla se sportovní hala. Využívají ji jak olomoucké sportovní kluby tak i veřejnost…
Víte, v minulosti tady žádné důstojné podmínky ke sportu nebyly. Venku byl jakýsi škváro-hliněný prostor, kterému se nedalo říkat ani hřiště a kde děti při každém pohybu dýchaly zvířený prach. Tato dlouholetá zanedbanost školy, která se za ta dlouhá léta stala mou „srdcovkou“, mě velmi trápila a byla hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl vzít na sebe v nové pozici ředitele školy zodpovědnost a zkusit udělat maximum pro nový rozvoj školy a její důstojnou podobu. Vždycky jsem měl blízko ke sportu a jednou z priorit tak bylo vylepšit prostory pro sportovní činnost studentů i veřejnosti.

Děkuji znovu zřizovateli, představitelům Kraje jako i všem podporovatelům sportu ve městě, že moje vize a aktivity byly nakonec podpořeny a přestaly tak být pouhým mým snem či přáním a vyrostl nový sportovní areál i s halou. I díky tomu má dnes naše škola pro celé město a region násobný význam. Pořádají se u nás i vrcholové profi soutěže, hrají se tady kromě intenzivního sportování mládeže i celostátní ligy ve florbale žen a basketbale mužů. Stejně tak je i celá škola nově zrekonstruovaná a její dřívější dlouholeté zaostávání a neutěšený stav je tak definitivně minulostí, jde o zcela jiný prostor a zásadní proměnu k lepšímu, aby naši studenti mohli být na svou školu daleko více hrdí. Vedle těchto velkých zásadních investic je rozvoj školy a modernizace výuky podpořena i řadou získaných projektů, vedle těch na doplnění a vylepšení výuky se prostřednictvím aktuálního Erasmu řada studentů zcela zdarma podívá do tří jiných zemí.Kolik studentů u vás aktuálně studuje a kolik byste byli rádi, aby jich bylo celkem?
Novými úspěchy školy, její modernizací i zvýšenou propagací rostl zájem i počet studentů dokonce i v dobách slabších populačních ročníků a propadu na většině škol, a to v průběhu pár let asi o 150 a jsme tak nyní na samé hraně kapacity, když se blížíme 700 studentů. Další nárůst už nyní není možný i proto, že několik tříd u nás je využíváno jako detašované pracoviště pod ZŠ Heyrovského, když tato budova dříve fungovala vlastně jako ZŠ. Na druhou stranu je ale dobré to, že převis vede k udržení kvality a k lepšímu výběru kvalitních studentů. Jen pro příklad, v osmiletém studiu bylo na třicet přijímaných dětí celkem sto dvacet zájemců, což se na této škole dříve nestávalo.

Blíží se doba, kdy se rodiče a žáci budou rozhodovat kam podat přihlášku na střední školu. Na co při přijímacím řízení kladete důraz. Na dobré známky na základní škole nebo na úspěšné absolvování testů?
Největší podíl, který žáci mohou získat do součtu pro přijetí, je z přijímačkových testů Cermatu za matematiku a češtinu. Školy samy si mohou nastavit další kritéria a určitý podíl k součtu tvoří i známky na základní škole a možné je zohlednit i to, že někteří studenti jsou velmi aktivní, dělají řadu soutěží. Když tyto úspěchy doloží, tak je správné jim plusové body započíst.

Proč by u vás měli chtít žáci studovat?
Chceme aby škola nebyla jen místem pro kvalitní výuku a studium, ale i příjemným prostředím, kde je prostor na nová přátelství a setkávání a to nejen mezi studenty navzájem a s jejich kantory, ale zajišťujeme studentům setkávání a akce s řadou zajímavých a úspěšných osobností. Studium si mohou zpestřit a doplnit celou řadou jak pravidelných, tak i doplňkových zahraničních výjezdů včetně výměn se zahraničními studenty, jsou ubytováni v rodinách a poznají jejich školy i města. Snažíme se být více osobní, vstřícní, přátelští. Vždycky jsem chtěl, aby se tady studenti cítili dobře. Střední škola je skvělé životní období a přál bych si, aby na něj naši studenti rádi vzpomínali.

Radek Čapka věk: 50
ředitelem gymnázia je: 7 let
vzdělání: FF UP, dějepis-český jazyk

Autor: Petra Pášová

7.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 19 000 Kč

Fyzioterapeuti s osvědčením Fyzioterapeut/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Mošnerova č.p. 1182/3, Olomouc. Nástup ihned., Nestátní zdravotnické zařízení, které poskytuje komplexní rehabilitační péči, hledá vhodného kandidáta na pozici fyzioterapeut/ka., Požadujeme:, - VŠ vzdělání v oboru fyzioterapie, - profesionalitu, flexibilitu a znalost práce na PC, Nabízíme:, - moderní zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí v oblasti zdravotnictví, - samostatnou odbornou práci s klienty, - stabilní pracovní poměr, Benefity:, - prémie, - stravenky, - příspěvek na vzdělávání, , Hrubá mzda: dle dosaženého vzdělání, praxe a absolvovaných kurzů 19 - 24 tis. Kč., Kontakt POUZE e-mailem nebo telefonicky. Alena Vachutková, ELPIS OLOMOUC, spol. s r. o., tel.: +420722920605, e-mail: info@rehabilitaceolomouc.cz. Pracoviště: Elpis olomouc, spol. s r. o., Mošnerova, č.p. 1182, 779 00 Olomouc 9. Informace: Alena Vachutková, +420 722 920 605.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Pomocní skladníci Skladník - Olomouc. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme nové pracovníky do skladu pro naši olomouckou centrálu! Jde o pestrou práci, vhodnou pro dynamické lidi (vhodné i pro absolventy). , Náplň práce:, •Příjem/naskladnění zboží, •Výdej/vyskladnění zboží zákazníkovi, komunikace se zákazníky - zodpovězení základních technických dotazů a připomínek, •Spolupráce při inventurách skladových zásob, , Požadujeme:, •Ukončené SŠ vzdělání, min. vyučen, výhodou zaměření IT nebo obchod, •Pracovitost, spolehlivost, zodpovědnost, časovou flexibilitu a samostatnost, •Orientace na zákazníka, příjemné vystupování a kvalitní komunikace. , , Nabízíme:, •Práci v dynamicky se rozvíjející firmě, silné zázemí ryze české společnosti, •Získání cenných zkušeností ze skladového hospodářství a možnost profesního růstu, •Roční bonus až ve výši 25 tis. Kč (13. plat), •Nákup prodávaného zboží za zvýhodněné ceny, •Bezplatné získání řidičského průkazu VZV, •Firemní výlety, •Nástup možný ihned nebo dle dohody. Pracoviště: T.s.bohemia a.s., Sladovní, č.p. 103, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt pouze písemně, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - recepční. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Selské nám. č.p. 9/43, Olomouc., Jsi pozitivně smýšlející člověk? Hledáš zaměstnání, které pro Tebe bude znamenat více než jen zdroj příjmu? Chceš se stát součástí pohodového týmu? Pokud Tvá odpověď zní ANO, čti dál... Jsme VITACREDIT s.r.o., licencovaný nebankovní poskytovatel spotřebitelských a podnikatelských úvěrů. Hledáme kolegu (muže i ženu), který ocení dobré a zavedené jméno naší společnosti. , NÁPLŇ PRÁCE zahrnuje nejen zajišťování chodu recepce a přijímání návštěv, ale i klasickou administrativní činnost jako je zpracování a evidence pošty, datových zpráv, zajišťování provozních záležitostí týkajících se budovy, příprava porad a školení a mnoho dalšího., CO OČEKÁVÁME: energickou osobnost s chutí pracovat, příjemné a reprezentativní vystupování, zodpovědnost za vykonanou práci, minimálně SŠ vzdělání s maturitou, čestnost a upřímnost, protože takoví jsme i My, znalost práce s PC., CO NABÍZÍME: zázemí stabilní a silné společnosti, přátelskou atmosféru, týmovou podporu a individuální přístup, práci na HPP s pracovní dobou Po-Pa, týden dovolené navíc, maximální podpora při zaškolování, teambuildingy, workshopy, školení, příspěvek na stravné, mobilní telefon., Do výběrového řízení budou zařazeni uchazeči, kteří nám poskytnou souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení., Životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Vitacredit s.r.o., Selské nám., č.p. 9, 779 00 Olomouc 9. Informace: Lucie Adamová, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 130 Kč

Zámečníci strojů Zámečník - svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 145 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Železniční č.p. 512/7, Olomouc. Nástup možný ihned., Požadavky: vyučení v oboru zámečník nebo obdobný, svářečské oprávnění minimálně ZK 135, výhodou svářečské oprávnění ČSN EN 287-1 metoda 135 a vazačský a jeřábnický průkaz., Zaměstnanecké výhody: stravenky, pravidelná školení., Hledáme i absolventy technických učebních oborů nebo středních odborných škol., Prac. doba: od 7:00 - 15:30 hod. Mzda: od 130 - 145 Kč/hod., Své životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Asper envi, s.r.o., Železniční, č.p. 512, 779 00 Olomouc 9. Informace: Libor Hoferek, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nasávající ženich Jakub Plšek slaví gól do sítě Boleslavi
28

Plškův víkend: dva góly, vítězství a svatba na stadionu

Částečně opravené Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci
6

Jihoslovanské mauzoleum v Olomouci čeká další oprava

Sigma porazila Boleslav a přeskočila v tabulce Spartu

Olomoučtí fotbalisté uzavřeli ligový ročník vítězstvím 3:0 nad Mladou Boleslaví. A protože pražská Sparta nedokázala vyhrát na hřišti Bohemians, skončili na čtvrtém místě tabulky, což znamená postup do 3. předkola Evropské ligy. Sigma si zahraje v Evropě po devíti letech.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Májový pařák! O víkendu to bude péct, po něm ještě víc

Letní počasí a teploty do 28 stupňů přinese tento víkend obyvatelům Olomouckého kraje.

Zklamaný Buchta chtěl skončit. Jsme rádi, že Jílek vybudoval toto mužstvo, říká

Před dvěma lety, zdrcený po sestupu, uvažoval velmi vážně o konci kariéry. Teď o něm brankář olomouckých fotbalistů Miloš Buchta uvažuje znovu, na vrcholu, ale především jen v nadsázce a žertu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT