„Na začátku byla myšlenka představit postupně kapely, které se v české hudbě tomuto žánru věnují. Chtěli jsme také ukázat, že nejde jen o muziku pro starší a pokročilé, ale že ji poslouchají a hrají také mladí muzikanti. Z toho důvodu na festival zveme i kapely při základních uměleckých školách,“ přiblížil vznik přehlídky dramaturg Miroslav Nop, který je současně manažerem a zpěvákem Olomouckého Swingbandu.

Ten patří k tradičním účastníkům akce a stejně jako vloni, i tentokrát bude od 18.30 hodin vítat návštěvníky a „zahřívat“ pódium pro prvního hosta.

Příležitost dostaly umělecké školy

Nop dal letos příležitost kapelám rekrutujícím se ze Základní umělecké školy Iši Krejčího.

„Swing Band Klasik tvoří bývalí žáci učitele Jindřicha Hyšky, který s nimi nadále zkouší a hraje příjemný taneční swing. Osobně se pak hodně těším na Big Band ZUŠ Iši Krejčího, v jehož čele stojí talentovaný saxofonista Jakub Červenka. Nejraději má Orchestr Counta Basieho, takže se soustředí na věrné interpretace jeho skladeb, ale v repertoáru nabízí i kousky od Neala Heftyho, Quincyho Jonese nebo Sammyho Nestica,“ popsal Nop.

Zpěváci se mění v tanečníky

Hlavní hvězdou letošního festivalu je osmnáctičlenný soubor Bratislava Hot Serenaders, který pod vedením kapelníka a trumpetisty Juraje Bartoše vystupuje už od roku 1992.

„Před pár týdny se zúčastnili Československého jazzového festivalu v Přerově, kde se v tanečním večeru střídali s Ondřejem Havelkou. Jsou atraktivní už tím, že mají dívčí vokální trio a dva sólové zpěváky. Ti se dokáží proměnit ve výborné tanečníky, takže v Olomouci možná dojde i na charleston. Band hraje hot jazz a hudbu dvacátých a třicátých let, do některých skladeb se navíc podařilo vpašovat slovenský folklor,“ prozradil Nop a zmínil i osobnost kapelníka Bartoše.

„Jde o fenomenálního trumpetistu. Často hostuje ve Vídni a Praze a rovněž vyučuje na bratislavské Akademii múzických umění,“ doplnil dramaturg.

Festival Swing žije! proběhne pod patronací nového hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka. Finančně jej podpořily Olomoucký kraj i Magistrát města Olomouce.

Fanoušci swingu se brzy dočkají také pásma instrumentálních skladeb a písniček s vánoční tematikou, které Olomoucký Swingband a hosté uvedou v sobotu 13. prosince v sále Reduta.