„Zájemci mohou přijít bez předchozího objednání i bez doporučení jiných lékařů. Vyšetření bude naprosto anonymní a příchozím, u kterých bude zjištěn patologický nález vyžadující léčbu, bude zajištěna následná péče," zvala lékařka kožní ambulance Jitka Dobešová.

Lékaři lidem prohlédnou pigmentové útvary na kůži a poradí, jak moc se vystavovat v nadcházejících letních měsících slunečnímu záření. Upozorňují, že melanom se může vyskytnout na jakékoliv části těla, nejčastěji se však nachází na plochách, které jsou vystaveny slunečnímu záření.

„Každý by se měl chránit před sluncem, především pak lidé s citlivějším fototypem pokožky. Bohužel se ale mnoho lidí stále nechrání vůbec, nebo špatně. Když už si jdou koupit ochranný krém, nevědí, podle čeho vybírat, neorientují se v klasifikaci ochranných faktorů, neodhadnou dobu za kterou je nutné krém nanést znovu," uvedla dermatoložka.

Za posledních třicet let stoupl v České republice počet melanomů více než čtyřikrát a na jeho vrub připadne 65 procent všech úmrtí na rakovinu kůže. Také ostatní druhy kožních nádorů se objevují oproti roku 1970 více než třikrát častěji.

Kožní lékaři šternberské nemocnice budou ve středu k dispozici v ambulanci v pavilonu oddělení LDN od 14 do 17 hodin.