Zájemci o vyšetření znamének mohou využít nabídky olomoucké polikliniky u hlavního vlakového nádraží, kde v pondělí odborný lékař jejich znaménka prověří.

Kožní ambulance bude otevřena v rámci Evropského dne melanomu od 10 do 16 hodin.

„Akce se bude týkat výhradně prevence nebezpečných kožních nádorů, především pak melanomu, popřípadě stavů, které mu mohou předcházet," uvedla lékařka kožní ambulance Blanka Žuffová.

„Není určena pro pacienty s běžnými kožními nemocemi, ale pouze pro ty, kteří potřebují kvalifikovaně posoudit svá pigmentová znaménka či névy," zdůraznila lékařka.

Melanom rychle metastázuje

Poukázala na to, že melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Je zákeřný tím, že na rozdíl od jiných kožních nádorů začíná relativně brzy metastazovat do jiných orgánů.

„S pokročilejším onemocněním klesá šance na uzdravení. Proto je důležitý včasný záchyt onemocnění, který je možný pouze pravidelným a důkladným kontrolováním vzhledu pokožky," vysvětlila lékařka.

Obezřetní by měli být zejména lidé, kteří mají na svém těle větší množství znamének.

„Také lidé, kteří mají světlou kůži či v jejichž rodině měl někdo kožní nádor, by neměli prevenci podceňovat," dodala Blanka Žuffová.

Odborníci zájemcům rovněž poradí, jak moc se v nadcházejících letních měsících vystavovat slunečnímu záření a jak nejúčinněji se před paprsky chránit. Melanom se může vyskytnout na jakékoliv části těla, nejčastěji se však nachází právě na plochách, které jsou vystaveny slunečnímu záření.

„Každý by se měl chránit před sluncem, především pak lidé s citlivějším fototypem pokožky. Bohužel se ale mnoho lidí stále nechrání vůbec, nebo špatně. Když už si jdou koupit ochranný krém, nevědí, podle čeho vybírat, neorientují se v klasifikaci ochranných faktorů, neodhadnou dobu za kterou je nutné krém nanést znovu," sdělila Žuffová.

Počet nemocných stoupl čtyřikrát

Za posledních 30 let stoupl v České republice počet nemocných s melanomem více než čtyřikrát. Toto číslo je podle kožních lékařů a onkologů velmi alarmující. Melanom postihne asi šest až sedm lidí na 100 tisíc obyvatel. Pohlaví nehraje roli.

O nebezpečí melanomu vypovídá i to, že 65 procent úmrtí na kožní choroby má na svědomí právě melanom.