Hlavní výhodou je podle odborníků výrazné snížení dávky rentgenového záření až opětačtyřicet procent a také vyšší kvalita zobrazení – tím i možnost přesněji odhalit velmi časná stadia rakoviny a fakt, že se pacientky výsledky dozvědí hned po vyšetření.

„Navíc se takřka o polovinu zkrátila vyšetřovací doba. Také už není nutné snímkování opakovat pro špatnou expozici, protože záznam lze upravovat přímo v počítači,“ popsal primář radiologické kliniky Martin Köcher.

Nemusí tolik čekat

Nemocnice provádí preventivní vyšetření od roku 2002, kdy byl v České republice zahájen program včasného záchytu karcinomu prsu. Mamografické vyšetření v olomoucké nemocnici za rok podstoupí asi dvanáct tisíc žen.

„Myslíme, že letos by jich i díky modernizaci mohlo být až patnáct tisíc,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Už v závěru loňského roku zavedla klinika dvousměnný provoz mamografu a od pondělí do čtvrtku se na něm vyšetřuje i v odpoledních hodinách, navíc ženy mohou přijít i v sobotu dopoledne.

„Zájem o preventivní vyšetření neustále roste, proto jsme chtěli pacientkám vyjít vstříc a umožnit jim vyšetření i mimo jejich pracovní dobu. Čekací doby na vyšetření byly do loňského listopadu i tři měsíce, nyní se nám je podařilo snížit na tři týdny. Určité zkrácení objednací doby přinese i nová technologie,“ uvedl docent Köcher.

Ohrožení po čtyřicítce

Mamografické vyšetření je pro včasné odhalení rakoviny prsu velmi důležité. Na toto onemocnění ročně v České republice umírá přes dva tisíce pacientek.

„Na naší klinice jsme loni odhalili jednačtyřicet případů rakoviny. Pokud zachytíme onemocnění v časném stadiu, k čemuž přispívá právě i modernější a citlivější technologie, pak nemocnou čeká opravdu jen minimální operační zásah,“ dodal primář.

Rakovinou prsu jsou ohroženy především ženy po čtyřicítce. Pacientky ve věku od 45 do 69 let mají každé dva roky nárok na bezplatné preventivní vyšetření.