Zpěvákovi dávali lékaři rok, nejvýše dva roky života.

Podle olomouckých specialistů to byl velký bojovník a prognózu nakonec přežil osmkrát. Je však spíše výjimka.

Proto lékaři opakovaně vybízejí muže k tomu, aby přišli s podezřením včas.

„U Pavla Nováka byla rakovina prostaty diagnostikována náhodně, píše o tom ve svých knihách, takže neříkám žádné lékařské tajemství,“ vzpomíná Vladimír Študent, přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

„Chtěl skočit padákem, potřeboval k tomu lékařské vyšetření a mezi jinými mu odebrali krev na vyšetření PSA (prostatický specifický antigen, pozn. red.),“ popisoval lékař.

Bylo pozdě, nemoc pokročila

Právě zaměstnanci z urologické a onkologické kliniky se o zpěváka v posledních letech intenzivně starali a on jim zase péči oplácel každoročním koncertem v areálu nemocnice.

Muzikant přitom neměl žádné potíže s močením, nestěžoval si ani na nějaké zvláštní bolesti zad.

„Hodnota PSA byla tak vysoká, že bylo jasné, že se jedná o onemocnění lokálně pokročilé, možná už s metastázemi,“ uvedl docent.

Tabulky, které vydávají přední urologické kliniky v USA a používají se i v České republice, předpovídaly tehdy Novákovi jeden až dva roky života.

„Byl velký bojovník. Podstoupil operaci. Po čase bylo nutné připojit hormonální terapii i chemoterapii. Ke všem léčebným procedurám přistupoval velmi zodpovědně, byl plný optimismu a elánu. To bylo asi důvodem proč překonal i americké tabulky,“ řekl Študent.

Pacientů přibývá

Rakovina prostaty v Olomouckém kraji ročně postihne téměř tři stovky mužů. Podlehnou jich desítky.

„Poslední odhady předpokládají v roce 2009 až 4800 nově diagnostikovaných v celé republice a v Olomouckém kraji 280 až 300 případů,“ uvedl přednosta urologické kliniky.

„Bohužel jsme na jednom z předním míst,“ doplnil s tím, že například v roce 2005 zemřelo v zemi čtrnáct set mužů a v regionu šestaosmdesát.

„Pro srovnání při autonehodách v loňském roce zahynulo na devět set lidí,“ poznamenal.

Nárůst nově podchycených případů přitom stále mírně stoupá. Nejvíce nemocných je po sedmdesátce. Nejmladší pacient na olomoucké urologické klinice měl jedenačtyřicet let.

„Prokázala se rodinná zátěž. Právě muži, kteří mají v rodině takovou diagnózu, by měli chodit na pravidelné prohlídky již po čtyřicítce. Víme, že když onemocněl rakovinou prostaty otec, má dotyčný třikrát vyšší riziko, že onemocní také. Pokud má v rodině dva rodinné příslušníky s touto diagnózou, riziko je u něj pětkrát vyšší,“ varoval přednosta Študent.

Fakultní nemocnice: vloni 117 operací prostaty

I přesto, že specialisté opakovaně varují a zdůrazňují, proč mají muži jít včas k lékaři, mnozí stále chodí pozdě, kdy rakovina prostaty už překročila hranice orgánů.

„Tehdy je toto onemocnění téměř nevyléčitelné, lze jen zbrzdit jeho průběh,“ poznamenal docent.

„Jen pokud přijde muž s onemocněním lokalizovaným na prostatu, je šance ho vyléčit úplně. Nejlépe operačním řešením. I to však má svá rizika a komplikace. Udává se, že pracoviště, které provede méně než padesát operací za rok, má až dvojnásobný výskyt různých komplikací,“ vysvětloval přednosta kliniky.

Loni zde provedli 117 radikálních operací prostaty.

„S minimálním výskytem nežádoucích pooperačních komplikací,“ dodal s tím, že v Česku se ročně provede na 800 takových operací.

Přijít včas znamená dobré vyhlídky

Úmrtnost na rakovinu prostaty se na olomoucké klinice i přes mírně rostoucí počet nemocných nezvedá a zůstává na stejné úrovni.

„To považujeme za náš úspěch,“ uvedl přednosta Študent.

Pokud nemocný přijde včas a nádor se odhalí v ranném stádiu, jsou jeho vyhlídky velmi dobré.

A budou ještě lepší díky nové biologické léčbě. Na klinice se již nyní zkouší například preparát ZD 4054. Do studie zařadila desítku pacientů s pokročilým onemocněním.

„Lék máme k dispozici teprve rok. Máme zařazeno 11 pacientů z toho 10 s pokročilým metastatickým onemocněním. Žádný nám nezemřel, ani neměl nějaké vážné nežádoucí komplikace,“ zhodnotil první zkušenosti přednosta. Předpokládá, že medikament by mohl být na trhu v roce 2013.