„Opravy jsou příliš drahé,“ argumentoval náměstek primátora Jiří Martinák (ODS). Přitom Evropská unie je požaduje. Olomoucký Fond rozvoje bydlení (FRB) má k dispozici přibližně padesát milionů korun, které poskytne žadatelům o půjčku na konci tohoto roku. Lidé musí peníze použít na opravu střechy, fasády, zateplení nebo výměnu oken.

Nově je možné za peníze vypůjčené na šest let opravit elektroinstalaci nebo balkon. Umožnilo to zrušení obecně závazné vyhlášky a rozšíření účelu použití financí, s čímž zastupitelé města tento týden souhlasili. Výtahy ale v návrhu nebyly. „Chci podat podnět do budoucna, aby z fondu bylo možné hradit i rekonstrukce výtahů,“ žádal zastupitel Martin Tesařík (ČSSD), přestože problém s výtahy je znám několik let, ještě z doby, kdy byl primátorem. Náměstek Martinák naznačil, že přebudování výtahů by ale peníze z fondu rychle vyčerpalo. „Stačí, aby si podalo žádost několik společenství vlastníků…“ naznačil Martinák.

Nejvíce výtahů je v družstevních panelácích. „Z asi dvou stovek jich je opraveno tak maximálně pět,“ uvedl předseda olomouckého bytového družstva Antonín Kyjovský. Cena za jeden výtah činí přibližně 750 tisíc korun. „Zákon zatím pouze vyjmenoval rizika provozu starých výtahů. Největší, které musí být vyřešeno nejdříve, jsou chybějící druhé vnitřní dveře v kabině,“ řekl Kyjovský.

Dosud neexistuje zákon, který by modernizace výtahů nařizoval. Platné normy by ale v případě úrazu svalily vinu na vlastníka výtahu. Odstranění závad, které vadí unii, musí ale proběhnout do pěti let od kontroly výtahu revizním technikem. Kyjovský doufá, že část financí na přebudování výtahů získají družstevníci od státu.