Radnice proto pravděpodobně využije na protahování vozovek a zametání chodníků Městské služby, soukromé dodavatele a místní nezaměstnané, jak tomu bylo doposud.

Kritici soutěže se pozastavují nad tím, proč město hledá firmu na zimní úklid, když má vlastní servisní organizaci a spoustu lidí bez práce.

Podle radnice, měla soutěž ukázat, zda není možné úklid města v zimním období provádět efektivněji a za méně peněz.

„Nabídku podal pouze jediný zájemce. Rada nevybrala žádného uchazeče – na základě toho, že byl jediný. Postupovali jsme podle zákona,“ uvedla starostka města Zdenka Szukalská (KSČM) poté, co v pondělí odpoledne soutěž uzavřeli.

„Očekávali jsme větší zájem. O dalším postupu bude rozhodovat rada města,“ dodala starostka.

Úklid v Moravském Berouně zabezpečují hlavně Městské služby. Jde o servisní organizaci města, je v jeho stoprocentním vlastnictví.

Městské firmě pomáhají soukromí dodavatelé a nezaměstnaní v rámci veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

Náklady na zimní údržbu ve městě a místních částech v posledních letech dosahovaly v průměru do půl milionu korun, přičemž Městské služby za minulou zimu účtovaly podle radnice necelých 100 tisíc korun.

Právě někteří z těch, kteří se o zimní údržbu starali, kroutí hlavou nad tím, proč se radnice rozhodla vypsat soutěž, když město vlastní servisní organizaci a může využít dlouhodobě nezaměstnané.

„Je tu patnáctiprocentní nezaměstnanost a město má firmu, jejíž náplní je mimo jiné i zimní údržba. Investovalo se do techniky. Nerozumím tomu, proč bylo vypsáno výběrové řízení,“ poukazoval jeden z místních občanů, který si nepřál zveřejnit jméno.

Podle starostky Szukalské chtěli radní vypsáním soutěže zjistit, zda by prostřednictvím soukromého dodavatele nemohli mít zimní údržbu efektivnější a levnější.

„Před zimou zvažujeme všechny možnosti: buďto servisní organizace nebo dodavatelsky. Vše by záleželo na nabídce, co by bylo lepší a levnější. Proto jsme se rozhodli zveřejnit záměr a zjistit si podmínky jiných dodavatelských organizací,“ vysvětlila starostka.

Proč vypsali tendr? Všichni krčí rameny

Na základě nulového výsledku vypsané soutěže, město zřejmě využije Městské služby a zimní údržbu zorganizuje vlastními prostředky.

„O možnostech, jaké jsou v tuto chvíli k dispozici, bude jednat rada města,“ uvedla starostka.

Vedení Městských služeb se k tendru nechtělo nijak vyjádřovat.

„Nevím, proč byl vypsán. Více to nebudu komentovat,“ reagoval ředitel Městských služeb Vlastimil Halata.

Podle dostupných informací byly právě Městské služby tím jediným zájemcem o zakázku. Radnice to nekomentovala ani nepotvrdila.

„Vím o tom, že vypsali soutěž. Ale důvody neznám. Mám s městem smlouvu na dobu neurčitou, kterou nikdo nezrušil, a nikdo mi neřekl, že není spokojen. Nevím, co se děje,“ uvedl Martin Blahuš, který se svou technikou v zimě pomáhá udržet sjízdnost silnic v Moravském Berouně.