O lokalitách se jedná


Několik desítek nových rodinných domků vyroste například ve Šternberku. Tamní radnice si už vytipovala tři vhodné lokality. „Jedná se o Polní ulici, lokalitu Nad Nemocnicí a Vinný vrch. V současné době probíhá územní řízení a zpracovávají se odborné studie.

Teprve z nich bude jasné, kolik domů je tam možné postavit a jaké budou náklady na výstavbu inženýrských sítí. Se zasíťováním pozemků počítáme i letos,“ uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Podobný způsob, jak zabránit stěhování lidí kvůli nedostatku parcel, letos zvolili i v Uničově. V ulici Na Nivách město chystá pozemky pro pětadvacet nových domů. Prodejní cena za metr čtvereční však zatím není stanovená.

„Tolik volných stavebních parcel město stavebníkům nenabízelo v posledních nejméně deseti letech. Tato lokalita je navíc velmi klidná, nachází se při výjezdu z Uničova směrem na obec Želechovice. Urbanistickou studii už máme hotovou, určuje například barevnost domů a nepřipouští tzv. mansardové střechy,“ sdělil mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

Litovel: Cenu zatím neznáme


Na nové parcely se letos mohou těšit také obyvatelé Litovle. „Připravujeme je v lokalitě Pavlínka. Zatím ale zastupitelé nerozhodli o tom, zda je budeme prodávat developerům nebo jednotlivcům. Není ani jasné, za jakou prodejní cenu,“ poznamenal místostarosta Blahoslav Papajk (ODS).

Velké investice do desítek stavebních parcel a inženýrských sítí se v posledních letech velmi vyplatily obci Paseka. Ta v minulosti prodávala pozemky za 80 a 100 korun za metr čtvereční.

„Díky tomu u nás vyrostlo šestadvacet rodinných domů. Vesnice se rozrostla o desítky občanů. Nemáme problémy s?tím, abychom naplnili mateřskou a základní školu. Loni se u?nás narodilo dvacet dětí, prvňáčků tentokrát máme sedmnáct. Zasíťování parcel bylo drahé, ale byly to dobře vynaložené peníze,“ pochvaluje si starosta Jiří Blažek (nez.).

Paseka: Parcely budou levné


Pasečtí však počítají s dalším rozvojem obce a chystají nové parcely. „Letos jich zájemcům nabídneme osm. Žadatelů jsou však už teď přes čtyři desítky. Ceny nových parcel budou opět nízké, rozhodně nepřesáhnou pět set korun za metr,“ dodal Blažek.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika