Investiční plány radnice jsou velké a nákladné a na jejich uskutečnění bude třeba nejen evropských dotací a úvěru z Evropské investiční banky. Město musí přistoupit rovněž k prodeji svého majetku.

Radní i zastupitelé nyní schválili střednědobý rozpočtový návrh, který počítá s tím, že během následujících tří let se město zbaví například domu s průčelím na Horním náměstí, domů na Dolním náměstí a v ulici Kateřinská, ale i objektu bývalého divadla v Hodolanech nebo chátrající budovy patřící původně univerzitě v Tomkově ulici v Hejčíně.

Olomouc má v plánu v období let 2012 až 2014 investovat do zmíněných projektů přes dvě miliardy korun. Část peněz chce získat z evropských dotací, část čerpáním dalšího půlmiliardového úvěru z Evropské investiční banky.

Vlastní zdroje by měl zajistit prodej majetku.

„Schválili jsme záměr prodat objekt na adrese Tomkova 40 , což je bývalá budova přírodovědecké fakulty. Dále je to hodolanské divadlo, dům U Zlatého jelena na Horním náměstí, budovu na Dolním náměstí číslo 47 a v Kateřinské 8. K odprodeji budou i pozemky v lokalitě Pražská-východ,“ uvedl Ivo Vlach, první náměstek olomouckého primátora.

U domu Švédská 1 město uvažuje o prodeji současným nájemníkům a nájemcům.

V budovách U Zlatého jelena i v Kateřinské ulici sídlí magistrátní pracoviště, která by se měla přestěhovat do polyfunkčního domu v Hynaisově ulici. Prodejem by mělo město získat přinejmenším necelou půl miliardu korun.

Domy, které se chystá prodat olomoucká radnice

Dům U Zlatého jelena

tržní cena dle odhadu: 90 milionů korun

Dům na adrese Švédská 1

v současné chvíli se zpracovává znalecký posudek

Dům na Dolním náměstí 47

tržní cena dle odhadu: 27 milionů korun

Dům na adrese Kateřinská 8

tržní cena dle odhadu: 15 milionů korun

Hodolanské divadlo

tržní cena dle odhadu: 23 milionů korun

Bývalá budova Přírodovědecké fakulty UP v Tomkově ulici v Hejčíně

tržní cena dle odhadu: 29 milionů korun

Rozhlas nebo divadlo neprodáme

Částka je odvozená součtem za jednotlivé nemovitosti, které odhadly znalecké posudky.

„Firmy, které mají zájem o odkoupení těchto objektů, případně pozemků, jsou díky výběrovým řízením nuceny nabídnout částku vyšší, než je tržní cena těchto nemovitostí,“ uvedl Martin Major, náměstek primátora.

Přidal, že v budoucnosti rozhodně nenabídnou prostory, jako je například sídlo Českého rozhlasu či Moravského divadla Olomouc.

Záměr o prodeji uvádí město úmyslně dopředu, i když bude jednotlivé nemovitosti nabízet průběžně. Radní tak chtějí, aby možní zájemci měli dostatek času na přípravu velké investice.

Primátor Martin Novotný dodal, že prodejem majetku město o vlastnictví nepřichází, ale naopak ho na jiné straně rozvíjí.