Vybírala ze dvou kandidátů, kromě Davida Gerneše o post usiloval i Miloslav Oswald, šéf souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc.

Třetí uchazeč, kterého radním výběrová komise doporučila, Viktor Šebesta, ředitel agentury Friendly & Loyal, totiž odstoupil.

„Vítěz zaujal především věkem a dále mix jeho vzdělání. Zjednodušeně řečeno je divadelník i ekonom. Chce navázat na všechno dobré, co v divadle bylo a chce přijít s některými novými koncepty, kterými se chce obracet zejména na mladšího diváka,“ zdůvodnil výběr Davida Gerneše náměstek olomouckého primátora Pavel Urbášek.

David Gerneš
● narodil se 17. ledna 1991
● žije v Otaslavících na Prostějovsku
● ředitel Mikulovské rozvojové, společnosti, která pro město Mikulov pořádá kulturní akce. Třeba Pálavské vinobraní
● dále pracoval například jako projektový manažer festivalu Cirkus na lodi v Praze
● absolvoval stáž na ministerstvu zahraničí ekonomická diplomacie
● vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE a produkci na DAMU v Praze
● člen pražského divadela S bojkou v zádech
● jako junior hrál lední hokej v první lize za HK Jestřábi Prostějov

Šéf v Mikulově, rodák z Prostějova

David Gerneš vystudoval produkci na DAMU a pražskou Vysokou školu ekonomickou.

Aktuálně působí jako ředitel Mikulovské rozvojové s.r.o. v Mikulově.

„Pocházím z Prostějova, takže ucházet se o místo ředitele byl pro mě logický krok. Pro rodilého Hanáka nemůže být větší ctí než to, být ředitelem nejvýznamnější kulturní instituce v rámci svého kraje,“ řekl David Gerneš.

V Moravském divadle by chtěl navázat na to, co se v něm zatím vybudovalo.

„Rád bych přinesl některé nové současné prvky divadla, které jsou běžné pro Evropu nebo minimálně Českou republiku. Rád bych se inspiroval některými věcmi, které se v Olomouci dějí. Ať už je to nový cirkus, otevřené scény. Chtěli bychom divadlo víc přiblížit mladšímu a současnému divákovi, což ale neznamená, že si na své nepřijdou i pravidelní diváci,“ prozradil.

V pořadí druhý, Miloslav Oswald doufá, že se s novým ředitelem dohodnou na spolupráci.

„Jsem přesvědčený o tom, že musí být hned od začátku,“ reagoval Miloslav Oswald.

Průběh výběrového řízení

Výběrové řízení na obsazení funkce ředitele Moravského divadla Olomouc bylo vyhlášeno 22. ledna a zajišťovala jej externí personální firma.

O ředitelskou funkci se přihlásili celkem čtyři uchazeči. Sedmadvacetiletý David Gerneš, ředitel Mikulovské rozvojové s.r.o. v Mikulově, Václav Málek, pedagog na Janáčkově akademii v Brně, Miloslav Oswald, šéf souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc a také Viktor Šebesta, ředitel agentury Friendly & Loyal, která mimo jiné pořádá například Festival Colores Flamencos.

Do užšího výběru postoupili tři uchazeči, nakonec v úterý před radní s osobní prezentací předstoupili pouze dva kandidáti. Viktor Šebesta odstoupil.

„Vzhledem k faktu, že nedošlo s vedením Statutárního města Olomouce k vzájemné dohodě týkající skloubení funkce ředitele divadla a jednatele společnosti Friendly & Loyal, jejímž jsem majitelem, rozhodl jsem se z výběrového řízení odstoupit,“ sdělil Viktor Šebesta v oficiálním dopise radním.

Výběrová komise se podle náměstka Pavla Urbáška řídila běžnými kritérii.

„Důležitá ale byla zejména koncepce směřování divadla a pochopitelně jsme přihlíželi i k životopisům a zkušenostem jednotlivých uchazečů,“ doplnil.

Nový šéf Moravského divadla se funkce ujme k 1. říjnu letošního roku. Dosavadní ředitel Pavel Hekela vede Moravské divadlo Olomouc posledních pět let a o post opět neusiloval.