Horní náměstí je totiž pod ochranou autorských práv architektonické kanceláře a měnit design prvků nelze jen tak, bez jejich souhlasu. StudioPrak, které chystá rekonstrukci Dolního náměstí, se ke sjednocení mobiliáře také nestaví zrovna kladně. Přesto s nimi chce radnice jednat.

Lavičky, lampy, mobilní zeleň

V rodícím se projektu a podobě rekonstrukce Dolního náměstí se chce město vyvarovat chyb, které učinilo při opravách Horního náměstí.

„Všichni víme, že na Horním náměstí neustále diskutujeme o třech problémových okruzích. Špatně jsou na tom lavičky, které jsou nadále neopravitelné. Uvažujeme, zda vyměnit sedáky nebo zakoupit zcela nové posezení. Nyní nevíme, jak budou vypadat, ale musí být hezké a musí se na nich dát sedět. Také by měly vydržet déle než pět let,“ informoval primátor města Martin Novotný.

Dalším tématem je osvětlení. Rekonstrukce Dolního náměstí je podle primátora dobrou příležitostí, jak sjednotit mobiliář a osvětlení obou náměstí.

„Můžeme tak otevřít cestu k výměně osvětlení na Horním náměstí, aby to bylo funkční a lepší než dnes. Také přemýšlíme o mobilní zeleni,“ vyjmenoval primátor.

Architekti: Mobiliář je součást designu

Podle architektů rekonstrukce Horního náměstí však bude výměna mobiliáře za jiný složitá. Jejich dílo totiž chrání autorská práva a nelze jej jednoduše vyměnit za jiné designové prvky bez jednání, protože právě mobiliář je velmi důležitou součástí koncepce architektů. Tím by se narušila.

„V celém konceptu hraje mobiliář velmi podstatnou roli. Víme, že lavičky dosluhují, ale to není naše chyba. Na jejich výrobu byla totiž vybrána neodborná firma. Město může pořídit nové z lepšího a kvalitnějšího materiálu, ale měnit jejich design může jen po dohodě s námi," reagoval Jan Šépka, architekt z kanceláře HŠH architekti, která rekonstruovala Horní náměstí a získala za svou práci několik ocenění.

Kandelábry by byly ostudou pro město

„Stejné je to i u ostatních prvků. Například pokud by chtělo vyměnit osvětlení, jsme nakloněni tomu, aby se na náměstí dostal náš původní návrh lamp, takzvaných plácaček. Třeba historické kandelábry, o kterých radnice uvažovala, by byly chybným řešením a naprostou ostudou i pro město. O mobilní zeleni nemluvě,“ uvedl Šepka.

Záměr radnice sjednotit mobiliář Horního náměstí s tím Dolním je podle architekta jen těžko řešitelný úkol.

„Pokud by obě náměstí vytvořil jeden autor, tak by to možné bylo, ale v případě že na rekonstrukcích pracují dvě odlišné kanceláře, je to velice složité. Podle mého názoru však není nutné mobiliář obou náměstí scelovat, jelikož atmosféra i funkce jsou rozdílné,“ vysvětlil Šépka.

Pospíšil: Horní náměstí nebudeme kopírovat

Podobný názor má i architekt Pavel Pospíšil z olomoucké architektonické kanceláře StudioPrak, který nyní pracuje na projektové dokumentaci k Dolnímu náměstí.

„Ctíme autorské právo architektů rekonstrukce Horního náměstí a nechceme je kopírovat. Budeme postupovat podle našich představ, jak by prostor náměstí měl po opravách vypadat a jaké prvky mobiliáře by jej měly doplnit,“ uvedl Pospíšil.

Radnice však chce, aby oba prostory nebyly architektonicky zcela odlišné.

„S architekty obou náměstí zahájíme během léta či podzimu jednání ohledně mobiliáře. Nezaručuji, že dojdeme k nějaké domluvě, ale pokusíme se o to,“ podotkl primátor.