„Máme specifická pravidla. Soutěžící družstvo přeplave na člunu přehradní nádrž a pak následuje klasický požární útok. To znamená natažení hadic od zdroje vody až k požáru, v našem případě k terčům. Soutěž je netradiční právě ve spojení překonání vody a klasického útoku," říká pořadatel Petr Bernard.

Soutěž vznikla k výročí

Klání vzniklo při oslavách 115 let sboru. Hasiči tehdy chtěli akci nějak oživit, a tak vymy- sleli soutěž se speciálními pravidly.

„Ze začátku jsme si říkali, že ji uděláme jen jednou. Zájem nás přiměl v ní pokračovat. Několikrát jsme zvítězili, ale konkurence a touha sebrat nám prvenství rostly. A tak musíme každý rok bojovat," doplňuje další člen pořadatelského týmu Karel Morbitzer. Už šest let jsou pravidelnými účastníky i hosté ze zahraničí. Přijíždějí z bratislavské městské části Rusovce, loni přibyli premiérově hosté z Maďarska a letos také z britského Walesu.

„Poprvé nás napadlo spolupracovat se zahraničními hasiči, když si kamarádi ze Slovenska chtěli koupit stejnou stříkačku, jako máme my. Prostě se přijeli podívat. Líbila se jim atmosféra i závod a další rok už přijeli soutěžit. Od té doby k nám jezdí pravidelně a my zase koncem srpna k nim. Později přilákali i své přátele z Maďarska," pokračuje Petr Bernard.

Waleská rarita

A jak se stalo, že do Radíkova míří i borci až z Walesu? „Jeden radíkovský soused pracuje ve Walesu a zřejmě se tam o nás nějak zmínil. Tak se tamní hasiči rozhodli, že přijedou. Ona je to spíš taková rarita a ceníme si toho, že někdo jede dva tisíce kilometrů do Radíkova, kde žijí necelé tři stovky lidí," usmívá se Petr Bernard.

Trať závodu je stejná pro muže i ženy. Ale právě kvůli vodní překážce je soutěž poměrně náročná.

„Pokud ji člověk nezná, tak ho voda může zaskočit. Klasický požární sport se odehrává na hřišti a je na úrovni atletických disciplín. Ale dáváme šanci i těm, kteří nejsou atleti," říká autor trati Karel Morbitzer.

„Musím říct, že jsem pyšný na ženskou kategorii, která se nám rozrůstá, letos máme devět týmů. Celou soutěž děláme pro pobavení, pro setkání s přáteli a pohár u nás dostává i ten poslední," doplňuje Petr Bernard.

SDH Radíkov

Hasičský sbor v Radíkově byl založen v roce 1892. Zůstal jedinou organizací, která se stará o společenský a kulturní život v obci. Hasiči tak na svých bedrech mají přípravu plesů, mikulášskou nadílku, dětský den, ale třeba také hasičský pochod. „Využili jsme prostředí okolo Radíkova a děláme pochod pro rodiny s dětmi. Vnímáme, že lidé čím dál míň času tráví v přírodě, a to chceme aspoň trochu změnit. Naposledy jsme uspořádali minulý týden kácení májky. Dá se říct, že každý víkend je nějaká akce, které se hasiči účastní," vysvětluje hasič Petr Bernard.

Návštěva z WalesuMěstskou část Radíkov poctí 13. června návštěva z daleka. Na netradiční soutěži přijede tým z britského Walesu. Společně s velitelem stanice Swansea West přicestuje pět hasičů a dva jejich bývalí kolegové, kteří jsou v penzi. Velitelství Swansea zahrnuje oblast 378 kilometrů čtverečních s více než 230 tisíci obyvateli. Hasiči se starají o likvidaci požárů, dopravní nehody, záchranu osob, požáry na lodích, chemické havárie, požáry a záchranu osob ve výškách. Díky dobrému vybavení je volají i do vzdálenějších oblastí. Také se podíleli na likvidaci ropných havárií.

Z historie výjezdů SDH Radíkov Dobrovolní hasiči z Radíkova jsou v páté výjezdové skupině a na starost mají spíše technickou pomoc. Vyjet musejí do deseti minut od vyhlášení poplachu. „Díky naší poloze řešíme požáry v okolí a býváme mezi prvními, kdo u nich je. Patříme do integrovaného záchranného systému města Olomouce a v okamžiku, kdy je požár v Černovíře nebo v Nedvězí, tak vyjíždíme pomoct. Samozřejmostí byly v roce 1997 povodně, vyjíždíme i k lesním požárům," doplňuje velitel zásahové jednotky bratr Jiří Švestka. 29. ledna 2014 Hasiči vyjížděli k zahoření sklepa v rodinném domě přímo v centru obce. Požár lokalizovali a provedli prvotní ohledání a odvětrání sklepa. Protože už bylo vše pod kouřem, byly nutné dýchací přístroje. Toto již byla práce pro profesionály. Následně dozorovali místo požáru před opětovným vzplanutím. 3. srpna 2014 Další požár se odehrál v suchém prázdninovém létě. Nejprve odskočila jiskra od kombajnu na polích mezi Lošovem a Radíkovem a vzplálo strniště. Kvůli větrnému počasí se oheň šířil nebezpečně směrem k lesu. Radíkovští hasiči byli opět mezi prvními, kdo byl na místě, a společně s profesionály požár úspěšně zastavili a zabránili škodám.

Pod hasičskou přilbou - seriál DeníkuNový seriál Deníku Pod hasičskou přilbou vychází
v TIŠTĚNÉM vydání Olomouckého deníku vždy v sobotu.
13. června si tam můžete přečíst o HASIČÍCH ze Šumvaldu