Stalo se tak poté, co ho krajský soud zprostil obžaloby a státní zástupce se rozhodl vzít své odvolání proti jeho zproštění zpět. Petrůj byl v kauze stíhán společně se svým nadřízeným, krajským policejním náměstkem Karlem Kadlecem, vlivným podnikatelem Ivanem Kyselým a bývalým hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD), které soud uznal vinným a potrestal je podmíněnými tresty. Případ zbylých tří obžalovaných bude projednávat vrchní soud.

"Bezprostředně po obdržení rozsudku krajského soudu, kterým byl pan plukovník Petrůj zproštěn obžaloby, s ním proběhlo několik osobních jednání. V jejich rámci se řešily procesní a organizační záležitosti a poté služební funkcionář s personální pravomocí vydal rozhodnutí, na jehož základě se plukovník Petrůj vrátil do své původní funkce, a to na pozici vedoucího odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje," uvedla policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Karel Kadlec - Obžalovaný bývalý policista Karel Kadlec (vpravo)
Tresty v kauze Vidkun: Rozbořil, Kyselý i Kadlec dostali podmínku

"Žádné personální obměny v této souvislosti nenastaly," dodala.

Petrůj byl původně obžalován ze zneužití pravomoci. Obžaloba jej vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Kadlecem, spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení.

Soud ale v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému.

Také podle žalobce Miroslava Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Podle informací ČTK byl Petrůj zproštěn výkonu služby od 21. ledna 2016, a to kvůli důvodnému podezření ze spáchání trestného činu. Od té doby pobíral až do zprošťujícího rozsudku poloviční mzdu, která mu bude po zproštění obžaloby doplacena.

Radek Petrůj
Policista Petrůj je v kauze Vidkun zcela očištěn, může se vrátit k policii

Podmínky a pěněžité tresty

Zbývající tři obžalované v korupční kauze, která odkrývala korupční vztahy mezi policií, podnikateli a politiky, potrestal soud podmíněnými tresty. Všem třem uložil i peněžité tresty, Kadlecovi rovněž zakázal činnost na čtyři roky.

Soud obžalované odsoudil za vynášení informací ze čtyř z devíti původně žalovaných trestních kauz, jejich ovlivňování se ale neprokázalo.

Ivan Langer (vpravo) s advokátem Petrem Konečným, vlevo jeden z obžalovaných Karel Kadlec u krajského soudu v Olomouci, který projednává korupční kauzu Vidkun. 3. března 2020
Langer u soudu: Kyselý je můj blízký přítel. Proč by měl dělat takové věci?

Všichni obžalovaní vinu celou dobu popírali. Kadlec tvrdil, že v jeho případě šlo o operativní činnost, při níž naopak získával od podnikatele Kyselého informace. Soud jeho tvrzení neuvěřil.

Rozsudek není pravomocný, případ všech tří na základě odvolání projedná vrchní soud.

Kauza Vidkun zasáhla i do nejvyšších pater policie, o místo kvůli ní přišel například šéf GIBS Ivan Bílek či bývalý náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach, od policie kvůli kauze odešel i tehdejší ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV) Milan Pospíšek. U soudu poté vypovídali v pozici svědků.

Jiří Rozbořil
Rozbořil dva roky po Vidkunu: Jde o válku policajtů, ne o Lazce

Zadržen a prověřován byl v souvislosti s Vidkunem i bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer, v jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin. Blízký přítel a obchodní partner podnikatele Kyselého však rovněž nebyl obviněn a v kauze vypovídal také jako svědek.

Rozhovor k 25. výročí Nadace bezpečná Olomouc. Ivan Langer
Ivan Langer: O Vidkunu, Olomouci, zklamání i ambicích v ODS