Nezbývá jim, než si dál „půjčovat“ dopravní policisty z větších měst v okolí.V Bohuňovicích na Olomoucku používají radar už několik měsíců. Obec za něj zaplatila přibližně 150 tisíc. „Je to spíš prevence, nový kruhový objezd je samozřejmě na zklidnění dopravy lepší. Displej radaru při naměření 55 kilometrů začne blikat, takže motoristé automaticky zpomalují. Zjistili jsme, že 43 procent řidičů překračuje rychlost,“ řekl starosta Jiří Petřek (ODS).
Názory místních občanů na obecní radar jsou podle něj rozdílné. „Část lidí si ho pochvaluje, jiní jej považují za zbytečný. Hledáme způsob, jak řidiče, kteří se obcí řítí až 118kilometrovou rychlostí, pokutovat. Radar budeme postupně přesouvat na různá místa vesnice,“ dodal Petřek. Ani v Medlově na Uničovsku nepovažují investici do radaru za vyhozené peníze. Už několik měsíců jim sledují průjezd vozidel obcí, jejich rychlost a nejrizikovější místa vesnice.
„Výsledky měření využíváme pro nový projekt na zklidnění dopravy v obci. Chceme u nás vybudovat několik zpomalovacích prvků, přechody, ostrůvky a parkovací místa. Radar se osvědčil, řidiči zpomalují. K tomu, abychom je pokutovali, ale musíme mít vlastní obecní policii. Nemůžeme si ji však dovolit. Jsme rádi, že u nás občas ´měří´ aspoň policisté z Uničova,“ uvedl medlovský starosta Bohumír Berger (nez.).
Motoristé, kteří se ulicemi řítí i „stovkou“, trápí také obyvatele Velké Bystřice na Olomoucku. „Zatím máme jen informativní radar. Stál nás 100 tisíc. Řidič se dozví, jakou jede rychlostí. Když ´padesátku´ překročí, tak ho stejně pokutovat nemůžeme. Zvažujeme, jestli se vyplatí zřídit městskou policii, která může dávat pokuty. Museli bychom ale strážníkům koupit lepší radar za půl milionu,“ sdělil starosta Marek Pazdera (nez.).
Přiznal, že na část řidičů radar „nezabral“. „Slušní šoféři rychlost snížili. Piráti silnic se dokonce předháněli v tom, kdo na radaru „udělá“ větší číslo, a soutěžili o rekordy. Teď máme radar nastavený tak, že ukáže jen rychlost do sto kilometrů v hodině,“ dodal Pazdera.