„Odborníci raky v minulosti vysadili i do řeky Bystřice, Trusovického potoka a opravené nádrže v Radíkově. Do přírody v okolí Olomouce se vrátilo přes 3200 raků říčních,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Zoolog Miloš Holzer letos do vodních toků v blízkosti Olomouce vypustil přes 150 těchto živočichů. „V dalších třech letech už budeme raky jen sledovat, jak se jim v novém prostředí daří a jak se rozmnožují. Využijeme k tomu speciální odchytové pasti, do kterých umístíme návnadu z rybího masa,“ řekl Holzer.

Stále větší problémy způsobují nepůvodní druhy, rak signální a rak pruhovaný, které se sem v minulosti dostaly ze zahraničí. „Pro našeho kriticky ohroženého raka říčníka a raka kamenáče jsou opravdovou pohromou. Vytlačují původní druhy, přenášejí račí mor a přitom jím sami neonemocní,“ dodal Holzer.

Zoologové se v posledních letech setkávají i s tím, že raci odchovaní v umělé líhni po vysazení do přírody změní pohlaví. „Vlivem látek a stopových prvků vypouštěných do vod někteří jedinci zmutují na samičky. Naštěstí to není časté. Sám jsem se s tím ještě nesetkal,“ dodal Holzer.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika