Pacientku s těžkým poraněním oka a obličeje přivezla záchranka do FN Olomouc dvě hodiny po půlnoci. Podle zdravotníků utrpěla devastující poranění oka při domácí manipulaci s pyrotechnikou zakoupenou v kamenném obchodě.

Svou nešťastnou roli v tom sehrál příliš krátký knot. Rachejtle byla odpálena jiným směrem, než měla.

„Vnitřně poraněné oko jsme zašili, pacientka navíc musela absolvovat další operaci polámaných kostí očnice na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie a čeká ji ještě další výkon. Prognóza vyléčení oka je nejistá,“ popisovala případ přednostka Oční kliniky FN Olomouc Klára Marešová.

Pro její zdravotnický tým nebyl jediným. Na Silvestra zase řešili poranění spojivky rovněž způsobené rachejtlí. Naštěstí méně vážné. Poškozena byla spojivka, tedy vnější část oka.

„Podobné případy řešíme v tomto období každoročně. Nejčastější zranění vznikají v důsledku popílku, který lidem napadá do očí při sledování ohňostrojů. Klidně i těch velkých oficiálních na náměstích a dalších veřejných prostranstvích,“ shrnula Klára Marešová.

Jako předsedkyně České oftalmologické společnosti proto podepsala výzvu adresovanou Parlamentu České republiky, která žádá zákaz spotřebitelských ohňostrojů, konkrétně kategorií F2 a F3 - volně prodejná pyrotechnika osobám od 18 nebo 21 let.

„Výzvu našim státním činitelům jsme odeslali na žádost Evropské oftalmologické společnosti, jejíž jsme součástí. Ta v průběhu let shromáždila a zveřejnila značná data, která nepochybně dokazují rozsah vážných poranění očí způsobených komerční zábavní pyrotechnikou, a proto podporuje zákaz těchto ohňostrojů na celoevropské úrovni. Zranění si přitom způsobují nejen samotní ohněstrůjci, ale ve více než padesáti procentech případů k nim dochází i u nevinných přihlížejících,“ citovala z výzvy Marešová.

Ustřelený palec u 15letého chlapce

K návrhům na zákaz, nebo alespoň omezení silvestrovských a novoročních explozí, se připojuje také primář Oddělení plastické a estetické chirurgie FN Olomouc Bohumil Zálešák.

I on a jeho tým museli napravovat následky hlučného novoročního veselí, tentokrát dokonce u patnáctiletého chlapce. Římská světlice mu explodovala v ruce a doslova mu ustřelila palec.

„Jednalo se o devastační zranění, u kterého měl hoch ještě velké štěstí, že výbuch nezasáhl třeba oči. Přesto jsme mu museli amputovat části posledních článků na dvou prstech. Palec se nám sice podařilo přišít zpět, otázka ale je, jak budou zachovány jeho funkce,“ popsal primář.

„Určitě jsem pro zákaz takovéto pyrotechniky, nebo aspoň minimálně pro zásadní omezení,“ varoval Zálešák.