„Dobový obraz zachycuje panovníky při procházce náměstím mezi holdujícími měšťany,“ popsal mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

Zadní díl je u všech exemplářů stejný. Tvoří jej nápis Uničov, webová adresa a schematická mapa republiky s polohou města.

„Nápad na vytvoření tohoto materiálu nám vnuknul uničovský stomatolog a vášnivý sběratel hygienicky balených cukrů Karel Stupka, který nedávno v městské galerii vystavoval část své rozsáhlé kolekce,“ řekla vedoucí odboru kultury uničovské radnice Nikola Hirnerová.

„Mezi exponáty bylo několik barevných skládaček, ale všechny pocházely ze zahraničí, především z Itálie a Španělska. České série existují sice také, ovšem pouze v jednoduchém jednobarevném provedení. Proto jsme se rozhodli, že se Uničov stane jakýmsi průkopníkem,“ dodala.

Uničovská skládačka z cukříků: Foto: MÚ Uničov/Marek Juráň

Podle mluvčího je z prvotního zájmu sběratelů zřejmé, že o uničovské cukrové puzzle bude na specializovaných burzách u nás i v zahraničí velký zájem.

Nový materiál vyšel v nákladu třiceti tisíc exemplářů. Poprvé bude veřejně představen na veletrhu cestovních příležitostí Regiontour, který se na brněnském výstavišti uskuteční od 13. do 16. ledna.

Sběratelé cukříky mohou získat na některé z burz, které se budou letos v České republice konat.