Koncem listopadu totiž olomoucké Vlastivědné muzeum chystá výstavu s názvem František Josef I. v Olomouci.
Výstava ke 100. výročí úmrtí císaře a mozaiky budou její součástí.
Výjimečné události
Mozaiky nejen s květinovými motivy byly vyrobeny olomouckou firmou Zbitek, která v Olomouci působila od roku 1846 a jejímž zakladatelem byl sklenář Eduard Zbitek.
„Specializovali se na takzvané boží hroby, tedy přenosné oltáře ze skleněné mozaiky, které se prosvětlovaly. Dále vyráběli právě takovéto mozaikové desky, průsvity, kterými se zdobilo město při výjimečných příležitostech," vysvětlila restaurátorka Lucie Janusová a doplnila, že se desky dávaly do oken a původně prosvěcovaly lampami.
„Přesný původ těchto mozaik bohužel neznáme, ale s největší pravděpodobností byly vyrobeny v roce 1880, kdy František Josef I. navštívil Olomouc v době velkolepých oslav svých padesátých narozenin. Druhou variantou je rok 1898, kdy si monarchie připomínala padesát let jeho působení na trůně," pokračovala Lucie Janusová.
Tisíc korálků
Mozaika se skládá z dřevěného rámu potaženého vrstvou papírmaše, což je hmota vrstveného papíru, ve které jsou otvory se skleněnými korálky a kameny různých tvarů, velikostí a barev. Ty pak ve své celistvosti představují barevné obrazce.
Jedna mozaika obraz císařské koruny, druhá monogram Františka Josefa I. a Alžběty (Franz Joseph – Elisabeth) a třetí heslo Viribus Unitis, tedy spojenými silami.
„Mozaika s monogramem má ku příkladu přes jedenáct set kusů korálků a kamenů. Je zajímavé, kolik původních korálků se od konce 19. století dochovalo. Převážná většina. V případě monogramu jsme postrádali pouhých šest kusů a kompletně z celé série se jednalo „pouze" o pár desítek," uvedla odbornice.
Podobně jako v případě božích hrobů byly pravděpodobně i u těchto desek na zadní straně upevněny olejové nebo petrolejové lampy, které ji prosvětlovaly a vytvářely tak velice působivý obraz.
Vernisáž za dveřmi
Lucie Janusová na souboru tří mozaik pracovala s přestávkami zhruba rok. A práce nebylo málo.
„Desky, respektive především sklíčka, bylo nutno čistit opatrně místečko po místečku a postupně se mi tak odkrýval finální obrazec každé mozaiky. Výsledek je opravdu působivý. Obdiv šikovnosti našich předků je zde určitě na místě," doplnila Lucie Janusová.
Mozaiky zhotovené ve spojitosti s osobností císaře Františka Josefa I. si návštěvníci na výstavě Vlastivědného muzea budou moci prohlédnout od 25. listopadu až do února následujícího roku. Vernisáž proběhne o den dříve v 16.30 ve Vlastivědném muzeu v sále Václava III.
„Náročné restaurování tohoto souboru jsme zvládli díky precizní práci konzervátorky Lucie Janusové i špičkovému vybavení naší restaurátorské dílny," doplnil ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.