Tradiční sváteční půlnoční mši zažijí ve čtvrtek večer, stejně jako další tisíce lidí po celé zemi, návštěvníci kostela svatého Leonarda v Hněvotíně.

Kostel teď žije přípravami na Vánoce – v úterý tam stavěli betlém, u hlavního a čtyřech bočních oltářů už stojí dvanáct ozdobených smrčků. Farníci se těší na Štědrý večer i na mši, pro kterou se vžilo přízvisko „půlnoční“, i když třeba v Hněvotíně začíná už v jednadvacet ho­din.

Farář Eduard Krumpolc zažil svou štědrovečerní pobožnost v roli kněze až po listopadu 1989.

Nyní šestašedesátiletý kněz byl za komunistů tajně vysvěcen, a kněžské činnosti se nemohl oficiálně věnovat. Půlnoční mši mohl přihlížet tehdejší inženýr elektrotechniky jen jako ministrant. I tak se nejednou dostal do hledáčku estébáků a došlo i na nepříjemné výslechy.

Přechod z církevního podzemí na kazatelnu zažil v Kroměříži. Jaká byla první půlnoční v roli kněze?

„Kostel Panny Marie byl o Štědrém večeru opravdu nabitý, byl to úžasný zážitek,“ vzpomíná kněz, který posléze studoval v Římě, aby se nakonec stal vyučujícím na teologické fakultě v Olomouci a farářem v Hněvotíně.

Na rozdíl od jiných hanáckých farností ve vesnici s dřívějším německým osídlením do kostela moc lidí pravidelně nechodí.

Čtyřiadvacátého večer se však lavice chrámu zaplní. V čem je taková mše pro kněze jiná, než ostatní?

„Určitě je náročnější na přípravu. Musím si promyslet, co řeknu lidem, kteří přijdou do kostela jednou za rok, a také jak to řeknu, aby si z toho něco odnesli,“ vysvětluje farář.

Slavnostní atmosféru v Hněvotíně umocní i hudební doprovod – chrámový sbor z Těšetic zahraje Českou mši vánoční od Ignáce Händela.

Na druhý den čekají faráře další čtyři pobožnosti – kromě Hněvotína také v Topolanech a v Lutíně. Odslouží i dvě mše na Štěpána, a další dny už bude moci prožít s příbuznými a přáteli na rodné jižní Moravě.

A jak by měli lidé podle hněvotínského faráře Krumpolce oslavit Vánoce?

„Měli by se zamyslet nad poselstvím Vánoc, kdy přišla na svět láska. Proto bychom si i my měli předávat lásku navzájem. Aby nám krásné vztahy vydržely nejen přes celé svátky, ale i po celý rok.“