Kvůli výhodným podmínkám s úrokem nižším než u bank dokonce desítky zájemců stálo před dveřmi olomoucké pobočky na Dolním náměstí již od úterka.

„To, že první lidé přišli už v úterý odpoledne, nebylo od věci vzhledem k tomu, jak velký je zájem. Ráno stálo na olomoucké pobočce kolem stovky lidí, podobné to bylo také v Praze,“ informovala po osmé hodině mluvčí fondu Karolína Smetanová.

Úředníci v Praze dopoledne zpracovávali ještě žádosti doručené datovou službou a poštou zaslané zaslané formuláře.

„Je možné, že vzhledem k velkému zájmu bude už první den příjem žádostí pozastaven,“ naznačila mluvčí dopoledne s tím, že včasné podání žádosti se tentokrát rozhodně vyplatilo – odhad byl, že vyčleněné peníze pokryjí na 550 žádostí.

Zatím je nachystáno 650 milionů

Program není časově omezen a pro letošek je připraveno 650 milionů korun.

„Je dohoda, že budeme přijímat žádosti až do výše jedné miliardy korun, protože ne každý, kdo požádá, splní podmínky a úvěrovou smlouvu nakonec podepíše. A pravděpodobně také budeme žádat o navýšení rozpočtu Poslaneckou sněmovnu,“ sdělila mluvčí Smetanová.

Úvěrový program je určen na pořízení nebo modernizaci obydlí pro mladé do 36 let pečující o dítě do 15 let. Zájemci mohou získat 30 až 300 tisíc korun na modernizaci obydlí a až dva miliony korun na pořízení domu, nejvýše však 80 procent skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi.

Stát také poskytne až 1,2 milionu korun na pořízení bytu, opět však nejvýše do 80 procent sjednané ceny. Úroková sazba dělá nejméně 1 procento, podle základní sazby EU pro Česko. Fixace je možná nejdéle na dobu pěti let.