Není proto vyloučeno, že peníze vyčleněné na podporu mladým rodinám nakonec skončí u seniorů.

„Do dnešního dne (21.11.) bylo uzavřeno 16 smluv v hodnotě 9,1 milionu korun. Další čtyři žádosti za 2,4 milionu jsou ve fázi zpracování. Zájem o Program 600 je opravdu velmi nízký," potvrdila mluvčí SFRB Karolína Smetanová.

Pro srovnání jiný program pro mladé – Program 300 – byl nesrovnatelně úspěšnější. V letech 2004 až 2011 dopomohl k bydlení 24 tisícovkám žadatelů.

„Domníváme se, že nižší počet přijatých žádostí je ovlivněn skladbou žadatelů o úvěr a aktuální situací v bankovním sektoru," vysvětlila neúspěch Smetanová.

Odborníci přitom už v době schválení půjčky upozorňovali, že na trhu je dostatečná nabídka komerčních úvěrů.

Podmínky nám nevyhovovaly

Program 600 omezuje celkovou možnou výši úvěru na 600 tisíc a zároveň maximálně 50 procent celkových výdajů na pořízení vlastního bydlení, takže mladé rodiny s dětmi musejí mít vlastní úspory nebo solventní příbuzné.

„Druhá skupina má zájem o vyšší částku, pořizují si dražší bydlení a Program 600 využijí jako doplňkový úvěr k hypotéce od bankovních institucí. Aby mohli získat komerční úvěr, musí ručit úvěrovanou nemovitostí v prvním pořadí. Na SFRB tedy zbývá ručení v druhém pořadí, k čemuž je ovšem navíc potřeba jeden ručitel. A právě toto se ukazuje jako velký problém," popisovala úskalí novinky.

O půjčce v létě přemýšlela Jana Navrátilová z Olomouce.

„Plánujeme rodinu a garsonka, kterou vlastníme, nestačí pro dva dospělé a malé dítě. Jenže bychom museli byt prodat a jít k příbuzným, abychom splnili podmínku státu, že nevlastníme byt. Zhruba půl milionu by nám do bytu 2+1 v Olomouci chybělo. Nakonec jsme se rozhodli jinak. Podmínky nám nevyhovovaly," reagovala pětatřicetile­tá Jana.

Peníze přesunou seniorům?

Jestli stát tuto podporu mladých zruší, nebo bude pokračovat i v příštích měsících, musí rozhodnout vláda.

„Podmínky programu jsou stanovené nařízením vlády a veškeré změny je nutno řešit na této úrovni. SFRB a ministerstvo pro místní rozvoj vyhodnotí výsledky programu po roce fungování a na základě výstupu budou iniciovat změnu," sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Prostředky vyčleněné na Program 600 by pak ministerstvo využilo jinde.

„A to tam, kde jsou bílá místa, například podpora seniorů, opravy místních komunikací a podobně," sdělila Vároši.

„Zatím však zůstává program otevřen," dodala s tím, že ministerstvo nyní prostřednictvím ankety zjišťuje, jaké podmínky zájemcům z řad mladých rodin vyhovují, jaká kriteria by eliminovali a jaká naopak zařadili.

Uvěr až 50% ceny, splácení 15 let

Stávající podmínky jsou takové, že úroková sazba je vázána na základní referenční sazbu EU, která byla v době spuštění programu 0,46, a mohla být zvýšena minimálně o jedno a maximálně o dvě procenta.

Úvěr, který může být do výše 50 procent pořizovací ceny, lze splácet až 15 let.

Fond umožní v odůvodněných případech opakovaně přerušení splácení jistiny.

Celková splatnost se tedy může prodloužit až na 21 let.

Fond si neúčtuje poplatky za mimořádné splátky nebo za předčasné splacení úvěru.