V prohlášení, které Deník obdržel, se omluvil se za problémy, které způsobil. Politika a dnes už bývalého ředitele technických služeb našla policie v Rakousku 27.června, kdy jeho jméno vymazala z databáze hledaných osob. Pátrání po Petříkovi vyhlásila 11.května.

„Důvody mého jednání se těžko vysvětlují, protože se mohou zdát nepochopitelné. Ale starosti spojené s aktuálním zdravotním stavem některých blízkých, s projevy vlastních zdravotních problémů a určitého vyhoření ve mně vyvolaly přesvědčení, že nezvládnu všechny záležitosti pracovní a rodinné vyřešit tak, jak bylo mé okolí zvyklé,“ vysvětloval Petřík v prohlášení.

„Moje vlastní vnímání celkové situace tak bylo negativně vyhroceno a zvyšovalo psychický tlak, který vyústil ve zkratové chování,“ popisoval.

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk
Budu hejtmanem i poslancem, rozhodl se Okleštěk

Všem se omluvil

Petřík se v prohlášení omlouval za problémy, které způsobil.

„Chtěl především poděkovat všem blízkým, kteří stáli a stojí při mně, přestože jsem jim způsobil nemalé starosti. Chtěl bych se také omluvit všem, kterým můj odchod zapříčinil problémy a nepříjemnosti,“ napsal politik.

Politik se už v minulých dnech sešel se svými nejbližšími přáteli.

„Odpočinul si a je to zase ten báječný Mirek, jak ho znám. Za to jsem velice rád,“ řekl před dvěma týdny Deníku Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci.

Doubravský dvůr - farma Václava a Šárky Osičkových. Václav Osička se zmrzlinou z vlastního mléka
Zmrzlinu z kravína nebo mangovou z Indie? Na Hané je z čeho vybírat

Okolnosti politikova zmizení

Miroslav Petřík odešel z domova v neděli 6.května. Policie vyhlásila pátrání 11. května. Naposledy byl spatřen o tři dny dříve v Brně. V Kobližné ulici jej zaznamenaly kamery, když ráno vybíral peníze z bankomatu. Tentýž den časně ráno odešla z jeho mobilu čtyřem lidem informace, že se zdravotně necítí dobře. Omlouval se. O osmačtyřicetiletém muži od té doby nebyly vůbec žádné zprávy.

Až 27.června policie zveřejnila, že pátrání odvolává.

„Pohřešovaný byl v pořádku vypátrán. Rodina byla o jeho nalezení informována. Na osobě nebyl spáchán žádný trestný čin,“ informovala tehdy večer mluvčí Tereza Neubauerová.

Policie odmítla zpřesnit, kde dlouholetého olomouckého politika vypátrala. Podle informací Deníku odjel do Rakouska, kam jezdil rád do přírody. Podle přátel je pravděpodobné, že zde cestoval a přemýšlel o životě.

Během pátrání po Petříkovi se spekulovalo o tom, co stojí za jeho zmizení. Zprvu panovaly obavy o jeho život. Následně přišly zprávy, že byl viděn v Brně a později snad i v Praze. Mluvilo se o spojitosti se zásahem detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu na olomoucké radnici, kde se pohybovali v kanceláři Petříkova stranického kolegy, náměstka Filipa Žáčka. Mělo by se jednat o podezření kolem zakázek na protipovodňová opatření. Doposud nebyl nikdo obviněn.

Hladina řeky Moravy v centru Olomouce  se snižuje kvůli bourání mostu v Komenského ulici
Morava v Olomouci je skoro bez vody, kvůli bourání mostu

Do voleb nepůjde

S Petříkem počítala jeho strana na kandidátce do podzimních komunálních voleb, kde figuroval na čtvrtém místě. Po odstoupení lídra, primátora a poslance Antonína Staňka, kvůli vládnímu angažmá, se hlasovalo o nové podobě kandidátky, Petříkovo jméno straníci vyškrtli.

„Formálně nebyly splněny podmínky dané jeho dlouhodobou nepřítomností,“ vysvětlil náměstek primátora a nový lídr kandidátky ČSSD v Olomouci Filip Žáček. „

Že se Mirek Petřík v pořádku našel, to pro mě byla velmi dobrá zpráva,“ dodal Žáček.

Miroslav Petřík
Zmizelý Petřík se vrátil do Olomouce, prý vše vysvětlí
Miroslav Petřík
Radní Petřík se ukrýval v Rakousku, ve volbách s ním strana nepočítá
Miroslav Petřík
Pohřešovaný radní Petřík se našel