Na dvorku a v rodinném domě na okraji vesnice byli dvakrát. Vždy poté, co veterinární správa dostala anonymní udání. Ani v jednom případě však nezjistili, že by zvířata nějak strádala.

V domě žil šedesátník, původem z Holandska, společně s jiným cizincem, jenž vloni zemřel. Tehdy podle místních a veterinářů nastal zlom.

Otřesný případ vyšetřuje policie. Muž byl v kritickém stavu převezen do prostějovské nemocnice, kde je doposud hospitalizován.

Při poslední kontrole byli psi v pořádku

„Není to pro nás neznámý chovatel. Byli jsme tam v roce 2016 a o rok později na kontrole. Psům tenkrát nic nebylo. Byli v dobrém zdravotním stavu. Chovatel měl prohřešky administrativního rázu,“ sdělila Hana Brázdová, vedoucí Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

„O psy se tehdy staral dobře. Byli v místnostech nemovitosti i na zahradě, nic jim nebylo,“ dodala Brázdová.

Šedesátník původem z Holandska choval kolem dvou desítek psů a kozy. Veterináři vyjížděli v obou starších případech na anonymní podnět. Zřejmě od někoho z vesnice.

V minulém roce se obrátil na státní úřady přímo bratr chovatele, také cizinec. Zjišťoval, kam by mohl legálně udat psy. Měl naznačit, že by si chtěl bratra odvézt domů poté, co v Česku zůstal sám. Muž zřejmě jeho pomoc odmítl.

Našel bratra v kritickém stavu

Katastrofální podmínky chovu zvířat i života seniora v domě plném harampádí vyšly najevo až předminulý víkend, kdy opět přijel bratr chovatele. Muže našel v kritickém stavu. Přivolal záchranku a když viděl mrtvé a zubožené psy, zalarmoval veterinární správu.

„Bylo tam patnáct dospělých psů, tři desetidenní štěňata a šest mršin, které byly konzumovány zuboženými psy. Ten pohled byl hrozný,“ popisoval Pavel Nerad z odboru životního prostředí.

Odchyt části zvířat v domě proběhl bez problémů. Tři psi, kteří byli v lepší kondici, však museli být veterinářem uspáni. Byli značně agresivní, podle veterinářů se zřejmě živili na uhynulých zvířatech. Psi neměli žrádlo ani vodu.

Všichni hned byli převezeni do útulku v Čechách pod Kosířem a jejich stav se pomalu začíná zlepšovat.

Chtěli se přátelit, uspořádali párty

Místní neměli podivína v lásce. S jeho přítelem, když před devíti lety koupili dům v Ponikvi, se přitom zpočátku snažili zapadnout.

„Chtěli se přátelit. Dokonce uspořádali v místní hospodě párty a pozvali celou vesnici,“ uvedl soused, který se s muži přel několik let.

„Po nějaké době se ukázalo, co jsou zač. S jedním byly velké problémy, byl agresivní. Druhý, Johan, byl klidný a komunikace s ním byla v pořádku,“ kritizoval.

Oba přistěhovalci se uzavřeli. Stali se z nich podivíni. S místními se už nestýkali a ti je nevyhledávali. „Ve funkci jsem krátce a nejsem původem z obce, takže ještě neznám úplně vztahy tady. Ale vím, že nikdy nikam nechodili,“ potvrdil starosta Ponikve Jan Kuchař.

Zvířata měli moc rádi

Psy chovali cizinci od počátku. Nejprve si pořídili dva čistokrevné husky a chtěli založit chovnou stanici. Podle místních měli zvířata moc rádi. Chtěli hospodařit s kozami, prodávat sýry a kozí mléko.

„Nebyli zaměstnaní, pracovali na své na farmě, pokud vím. Byli i zadlužení. Johan má bratra v Holandsku, tak jestli ho nějak dotuje, netuším,“ uvedla bývalá starostka obce Jana Grézlová.

Na psy si místní stěžovali opakovaně. Štěkali a neměli být dobře zajištěni.

„Psi majitelům utekli asi dvakrát. A byli jen dva. Jinak byli zavření a nikomu neublížili,“ hodnotila chovatele bývalá starostka. 

Roztrhali ovce i jelena

S tím ovšem nesouhlasí soused mužů.

„Máme společnou příjezdovou cestu, na konci které bývala brána. Psi se volně pohybovali ve společných prostorách, vrčeli a děti i žena se jich báli. Mě jeden dokonce napadl. Zpočátku to bylo v pořádku, ale pak se psi začali mezi sebou nekontrolovaně množit a někteří vypadali opravdu děsivě,“ líčil soused.

Muži proto začali psy zavírat do domu. V domě tak s muži žilo přes dvacet psů.

„Utekli jim pak asi dvakrát a roztrhali pět ovcí a mému sousedovi v oboře jelena. Johan škodu zaplatil a bylo to smazáno,“ popisoval soužití s nevítanými cizinci.

Nemocnice neinformovala o zdravotním stavu muže.

„Informace o zdravotním stavu pacienta bohužel s ohledem na ochranu osobních údajů nemůžeme poskytnout,“ sdělila mluvčí nemocnice Lucie Drahošová.

Případem se již zabývá police kvůli podezření z týrání zvířat.