Péči o psy, kteří jsou nalezeni a odchyceni na území města Olomouce, zajišťuje na základě smlouvy od začátku října útulek v Čechách pod Kosířem. Během prvního měsíce tímto zařízením prošlo 24 psů. Nastavený systém zatím funguje tak, jak má. „Dosud jsme neobdrželi žádnou stížnost a hodnotit spolupráci po tak krátké době není zcela relevantní. Nicméně velmi pozitivně je přijímána operativa, protože smlouva s poskytovatelem služeb městu zaručuje, že pes odchycený v Olomouci městskou policií, je strážníkem předán oprávněné osobě nově vybraného poskytovatele služeb, a to výhradně na území města,“ popsal vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

Místem pro předání a přebírání psů je Veterinární klinika Špruček v Brněnské ulici nedaleko centra města.

Společnost Ajsha, která provozuje útulek Voříšek v Čechách pod Kosířem, si tam pro psy jezdí a také je tam vozí zpět v případě, kdy se o ztraceného psa přihlásí majitel.

Psi jsou v záchytném kotci v Brněnské ulici přijímáni nepřetržitě. Vydáváni jsou denně do 17 hodin.

„Ale opravdu není problém předat nebo vrátit psa zpátky co nejrychleji, záleží jen na domluvě. Stačí zavolat panu Špručkovi nebo do útulku v Čechách pod Kosířem a zatoulaný pes se rychle vrací domů. Na nastavený systém máme již kladné ohlasy. Zájem o tento útulek není rozhodně malý, protože mimo jiné dobře komunikují i inzerují,“ vysvětlil Petr Loyka.

Tři desítky nalezenců z Olomouce

Útulek Voříšek v Čechách pod Kosířem se během října a listopadu postaral o celkem 29 psů nalezených a odchycených v Olomouci.

„Šestnáct z nich už je zpátky u původního majitele. Domů se vrátili během jednoho, maximálně dvou dnů. Spousta pejsků má čip, což nám při hledání majitele hodně pomáhá. Všechno je na vzájemné domluvě, pokud má chovatel zájem, pejska mu přivezeme až do Olomouce. Ukázalo se, že nový systém občanům vyhovuje a jsou s ním spokojeni,“ potvrdil vedoucí útulku Leopold Dostál.

Kdo by chtěl útulek v Čechách pod Kosířem v předvánočním období podpořit, může si tam osobně zakoupit nebo nechat poslat poštou nový charitativní kalendář na rok 2021. Stolní se prodává za 280 korun, velký nástěnný je za 600 korun. Dárci mohou také přivézt psí konzervy, hračky, pamlsky nebo úklidové dezinfekční prostředky.

„Jakmile to situace umožní, opět budeme využívat nabídky dobrovolníků na víkendové venčení našich pejsků. Aktuálně to s ohledem na epidemiologickou situaci zatím bohužel možné není,“ dodal Leopold Dostál.

Neředín: Nekončíme

Až do září letošního roku se o psy odchycené na území města Olomouce dlouhá léta staral útulek v Neředíně, který provozuje Liga na ochranu zvířat.

Ve výběrovém řízení, kde rozhodujícím kritériem byla cena za psa a den, tato organizace neuspěla a nyní se potýká se značným výpadkem financí nutných na provoz. Ten podle předsedy olomoucké organizace Ligy na ochranu zvířat Ivana Puhače dosahuje až 90 procent příjmů.

„Jsme teď z velké části závislí na darech od našich příznivců. Největší pomocí jsou finanční dary zaslané na transparentní účet zveřejněný na webu. Kdo bude mít zájem, tomu vystavíme potvrzení o daru. Někdo teď o nás šíří falešné zprávy, že končíme, ale není to pravda. Pozemek i budovy jsou našim majetkem, útulek bude fungovat dál s menším množstvím zaměstnanců. Tři pracovnice už od nás postupně odešly,“ informoval Ivan Puhač.

Podle vedoucí neředínského útulku Hany Dědochové se v tomto zařízení aktuálně nachází přes tři desítky psích nalezenců. Z tohoto počtu je 22 psů odchycených v předchozích několika letech v Olomouci.

„Jsou už staří a nemocní a léta nemohou najít nový domov. Chtěli jsme jim dopřát klidné stáří a tak jsme si je od města Olomouce osvojili. Jsou u nás zvyklí, dostává se jim léčba, jakou potřebují a mohou tady v klidu dožít. Mají vytápěné kotce, je o ně dobře postaráno,“ ujistila Hana Dědochová.

Také olomoucký útulek nyní nabízí velký nástěnný charitativní kalendář na rok 2021. Ke koupi je přímo na místě za 399 korun nebo je možné objednat si zaslání poštou.