„Doma máme menšího psa a každý rok na Silvestra skutečně trpí. Už od odpoledne kolem domu bouchají petardy a těch se on hrozně bojí. Je proto pořád zalezlý pod postelí a prakticky zpod ní vyleze až na Nový rok,“ řekl Filip Kovařík z Olomouce.

„Dávat mu nějaká sedativa se mi však nechce. Jedna známá například loni před příchodem nového roku dala svému psovi do jídla rohypnol, prý to ale moc nepomáhá,“ pokračoval.

Někteří majitelé psů zase uklidňující prostředky pro zvířata vyzkoušeli, kvůli špatné zkušenosti se k nim však vracet nechtějí.

„Svému psovi bych tabletky nedal. Jednou jsme to v minulosti doma vyzkoušeli, bylo to však ještě horší jako kdyby je neměl. Na psovi bylo totiž vidět, že vše vnímal, i když byl omámený. Je šílené zjistit, že zvíře od strachu kmitá očima, ale nemá dost sil na to, aby se vůbec pohnulo. Podle mě je lepší nechat psa, aby se raději někam ukryl a přečkal hluk tam, než jej nadopovat práškami,“ popsal svou zkušenost Aleš Vepřek z Olomouce.

Ani veterináři nedoporučují, aby majitelé svým zvířatům za každou cenu uklidňující látky dávali.

„Je to velice individuální. Lidé by měli nejdřív vypozorovat, jak se jejich pes nebo kočka chová v takových zátěžových situacích a jak na ně reaguje. Pokud například bude někdo oslavovat Silvestra na okraji města či vesnice, je pro něj zbytečné, aby zvířeti sedativa podával. Když ale lidé bydlí v centru města a vědí, že například jejich pes hluk z petard nezvládá a stress u něj překročí přijatelnou míru, kdy by mohl sám sobě ublížit, je to úplně jiná situace,“ uvedl Libor Jakubek, zvěrolékař z olomoucké veterinární nemocnice.

Jak dále pokračoval, majitelé psů či koček zvířecí sedativa znají a každoročně si pro ně jenom do veterinární nemocnice přijde více jak stovka.

Nenechávejte psa samotného

Nejrozšířenější jsou mezi chovateli zklidňující tablety, na trhu jsou však k dispozici i gely, či injekce.

„Pokud se někdo rozhodne dát svému zvířeti na Silvestra uklidňující látky, nejčastěji volí tablety. Ty se totiž v závislosti od jeho váhy dobře dávkují a mají tak ve srovnání s gelem kontrolovatelnější účinky. Někteří majitelé pro své psy ale kupují i homeopatika, či prostředky výhradně na bylinné bázi,“ doplnila Věra Štěpánová z veterinární ambulance v olomoucké Holici.

Tablety, stejně jako gel, vyjdou majitele v závislosti na váze psa či kočky na 30 až 200 korun, za injekci pak zaplatí od 200 do 300 korun.

Lidem, kteří zůstávají na Silvestra ve městech a rozhodli se svým zvířatům raději sedativa nedávat, veterináři doporučují, aby psy nevenčili pozdě večer a stejně tak je nenechávali během ohňostrojových salv a rachotu petard úplně o samotě.