Řada veterinárních fyzioterapeutů se ke své profesi dostala přes zdravotní problémy svých psů a ani Mária Filípková není výjimkou.

„Velmi mě lákalo tento obor studovat, ale v České republice to tehdy nebylo možné. Absolvovala jsem pedagogickou fakultu, pracovala rovněž v administrativě, ale stejně mě to pořád ´táhlo´ ke psům. Nastoupila jsem pak jako veterinární sestřička a při práci dva roky studovala veterinární fyzioterapii, abych si svůj sen jednou mohla splnit,“ vzpomněla Mária Filípková.

Nové pracoviště s kompletní nabídkou rehabilitačních terapií pro psy a malá zvířata si v Olomouci otevřela před třemi lety. Od té doby se k ní sjíždějí chovatelé z různých koutů Moravy.

„Jako jediní v kraji nabízíme hydroterapii ve speciální vaně. Je vybavena ´běžeckým´ pásem, protiproudem a možností nastavit různě vysokou hladinu vody podle potřeb konkrétního psího pacienta. Ten si ve vaně může i zaplavat,“ popsala veterinární fyzioterapeutka.

Vodoléčba pomáhá nejen s doléčením po ortopedických a neurologických operacích, ale je přínosem také pro psí seniory trpící bolestmi kloubů či svalů. Kondici si ve speciální vaně pravidelně zvyšují psí sportovci, kteří závodí v agility nebo dostizích.

„Na pohyb v příjemně teplé vodě si pejsci bez problému zvyknou a oblíbí si jej také ti, kteří vodu zrovna nevyhledávají nebo z ní mají hrůzu. Někdy je k tomu motivujeme malým pamlskem,“ poznamenala Mária Filípková.

Kromě vodoléčby dopřávají chovatelé na specializovaném pracovišti domácím mazlíčkům také další procedury a postupy, které jsou osvědčené u lidí.

„Dojíždějí k nám s pejsky například na laserovou terapii, magnetoterapii, masáže a rehabilitace. Těší nás, že jsou výsledky naší práce znát. Naše pacienty se daří ´rozhýbat´ a vrátit jim radost z pohybu. Často je na nich vidět, jak si to u nás užívají, obzvlášť psí senioři jsou pak mnohem aktivnější,“ dodala veterinární fyzioterapeutka.