Pokud není možnost dát zvířecího domácího přítele ke známým či k rodině, pomoc nabízí hned několik psích a kočičích hotelů v kraji.

Jestliže majitelé zvířete nejsou se službami útulku spokojeni, mohou se obrátit na Krajskou veterinární správu Olomouckého kraje.

Místo, kam umístit svého psa na pár dní, hledala i třiatřicetiletá majitelka bišonka.

„Máme problém s hlídáním psa, když jedeme pryč. Příbuzní vlastní kočky a babička psa, který se s naším nesnáší. Ptali jsme se známých, jak to řeší, od psího hotelu nás odrazovali. Nabídli nám neoficiální, který má jedna zdravotní sestra pro své známé. Má zahradu, se psy komunikuje, mají se tam jako v psím ráji,“ popisovala Milena Kováčová z Olomouce.

Ačkoli někteří majitelé zvířat nevěří provozovatelům podobných zařízení, jejich obsazenost vypovídá o velkém zájmu. Například v Horce nad Moravou nedaleko Olomouce druhým rokem provozuje přechodné ubytování pro psy i kočky Jana Řehulková.

„Loni jsem začínala, takže jsem žádnou klientelu neměla. Nyní už ji mám a chodí i další zájemci na základě doporučení či po špatných zkušenostech z jiných hotelů. Po domluvě se lze objednat ještě i na srpen, ale například prvních čtrnáct dní v září mám plno,“ řekla Řehulková, která psy ubytuje jak v domě, tak i v kotcích, zvláště v případě větších či svébytnějších plemen.

Přechodný domov nabízí ve speciální místnosti i kočkám. Cena za noc stojí pro psa dvě stě korun za umístění do kotce, dvě stě padesát korun v domě a za kočku sto deset korun na noc. Krmení si majitelé dovážejí svoje.

Vlastní stravu doporučuje i majitelka psího penzionu a chovné stanice německých ovčáků a rasy lhasa apso v Hlásnici na Šternbersku, která se psy pracuje od roku 1986.

„Kapacitně nabízím deset míst, v domě i v kotcích. Záleží vždy na dohodě telefonické či přes e-mail. Poskytujeme hlídání všem rasám, a to za cenu sto korun za noc,“ vyložila Monika Prokopová.

Kromě dvou zmíněných zařízení na Olomoucku najdou zájemci prostor pro umístění svého mazlíčka i v Daskabátě na Olomoucku, v Olomouci- Slavoníně, v Zábřehu, v Kojetíně, v Přerově či v Ivani na Prostějovsku, kde nehlídají pouze psy a kočky, ale zázemí poskytují i koním, kozám, ovcím a dalšímu zvířectvu.

Před ubytováním domácích mazlíčků však jejich majitelé musejí splnit několik podmínek, například předání platného očkovacího průkazu a potvrzení od veterináře.

Člověk, který se rozhodne předat svého zvířecího přítele na recepci speciálních ubytoven, se však může i spálit.

„Běžné kontroly neprovádíme, ale pokud má majitel podezření na týrání v těchto zařízeních, může se na nás obrátit a my se podnětem začneme zabývat. Pokud zjistíme, že byl porušen zákon na ochranu zvířat, případ předáme obci s rozšířenou působnosti, která ho dále řeší. Zabývali jsme se již několika podněty,“ sdělil Jiří Zubal, zástupce ředitele Krajské veterinární správy Olomouckého kraje, s tím, že konkrétní počet a případy neuvedl.

Oficiální hotel pro psy, který se nachází v Čechách pod Košířem, se s žádnou zápornou odezvou ve své dvouleté historii nesetkal.

„Právě naopak, máme jen pozitivní reakce. Klienti se k nám vracejí, a to i ze vzdálenějších měst, například z Brna či Bratislavy. Vzhledem k tomu, že jsme oficiálním hotelem pro psy, chodí k nám kontroly z Krajské veterinární správy dvakrát do roka. Psy hlídají lidé i neoficiálně, správa o nich ani neví a pak řeší až podněty zklamaných klientů,“ řekl závěrem Leopold Dostál, majitel Hugo hotelu.