Malý Martin Svoboda se narodil mamince Lence z Náměště na Hané a při porodu vážil krásných 3290 gramů a měřil 52 centimetrů. Chlapec i maminka jsou v pořádku.

Post prvního novorozence v Olomouckém kraji mu utekl jen o několik desítek minut.

Získal ho chlapec Vojtěch, který se narodil v přerovské nemocnici čtyři minuty po jedné hodině ráno.

„Jeho maminka Lucie i on jsou zdraví a doma už na ně netrpělivě čeká Vojtíškova sestra Nikolka," řekla mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská.

Podle jejích slov jde první "krajské" miminko roku 2014 na Přerovsku zcela ve šlépějích svého dědečka – i on byl totiž kdysi prvním dítětem nového roku, jen o pár desítek let dříve. Narodil se totiž 1. ledna 1957, v 1 hodinu a 15 minut. Narozeniny tedy oslaví dědeček se svým vnukem ve stejný den.

Nejvíce dětí za 30 let

V loňském roce se v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc narodilo 2212 dětí, což je nejvíce od roku 1983.

„Roli v tom hraje určitě fakt, že si budoucí maminky stále častěji vybírají právě naše centrum, protože jsou s naší péči spokojeny, což nás samozřejmě velmi těší. Je to pro nás doklad, že poskytujeme vysoce kvalitní péči, a to nejen u rizikových porodů, ale samozřejmě také u těch běžných, které jsou bez komplikací," uvedl Martin Procházka, vedoucí lékař Perinatologického centra Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Nejvíce dětí se loni narodilo v červenci, nejméně potom v listopadu. Nejčastějším dívčím jménem u dětí narozených v Olomouci byla v loňském roce znovu Tereza, mezi chlapeckými jmény byl loni na špici popularity Adam.