S velkou pompou vkročily do života první děti roku 2017 v Olomouckém kraji.

Jedním z nich byl například čtyřkilový Ondřej Habáň z Velkého Újezdu na Olomoucku, který se narodil ve Fakultní nemocnici Olomouc 179 minut po silvestrovské půlnoci.

„Termín jsem měla 31. prosince. Ono je to vlastně jedno, v který den se malý narodil," ujišťuje Ondráškova třicetiletá maminka Radka Habáňová.

Její synek se může doma těšit na tříletou starší sestru.

Do nemocnice se na první letošní miminka a jejich maminky přišli v pondělí podívat zástupci města, kraje, nemocnice, zvědaví byli i novináři.

„Vás je tolik. Ale aspoň máme o čem vyprávět," neskrývala rozpaky maminka Matěje Dvořáka, prvního letošního Olomoučánka, Lenka Růžičková. Tu delegace vyrušila, právě když malého kojila.

Matěj se měl narodit 2. ledna, nakonec ho mohla vzít Lenka Růžičková poprvé do náruče krátce po nedělní 19.58. Porod v olomoucké fakultce trval dvanáct hodin.

„Vůbec jsme nepočítali, že bude malý první olomoucké miminko. Celkově byl totiž v neděli pátým narozeným dítětem," řekla osmadvacetiletá rodička.

Překvapením ale nebylo, že se narodí chlapec, pohlaví si rodiče nechali prozradit.

„Mám doma sedmiletého syna, který se na brášku moc těší," pokračovala novopečená pyšná maminka.

První v kraji byl Rostislav z Jeseníku

Stačilo pětašedesát minut od půlnoci a v jesenické porodnice se narodil dvaapadesáti centimetrový vlasáč s kohoutem na hlavě Rostislav, vážil 3680 gramů. Jeho maminka přijela do Jeseníku rodit z České vsi.

O 77 minut později vítala Kateřina Šlosarová svého druhé syna Marečka v přerovské nemocnici. Když ho položili na váhu, ukázala 3260 gramů.

Nejvíce si dal v kraji na čas Viktor Šišák, který rozšířil řady občanů na Prostějovsku 2. ledna ve 3 hodiny 52 minut.

Jeho maminka přijela do Nemocnice Prostějov rodit z deset kilometrů vzdálených Dětkovic. Chlapec vážil 2550 gramů a měřil 48 centimetrů­.