Z kostela totiž mají perfektní výhled na autobusy, které na záchytné parkoviště v hlavní sezonu přiváží tuzemské i zahraniční návštěvníky.

Čekají na ně a ještě než se turisté stačí rozhlédnout, atakují je s klasickým požadavkem: Nemáš nějakej drobák?

Tak vypadá jedna ze vstupních bran do centra historické Olomouce.

V lokalitě nedaleko Androva stadionu a kousek od místního supermarketu se bezdomovci objevují už několik let. Donedávna totiž měli úkryt v unimo buňkách poblíž zimního stadionu. Ty letos v březnu ale padly k zemi. A tak bezdomovci hledali, kde by se usadili.

„Začali přespávat před vstupem do kostela. Znečišťují to tu, opíjí se a nechávají po sobě nepořádek. Dokonce tu i vykonávají potřebu. Je to hnus. Upozorňovali jsme na to několikrát radnici i technické služby, městskou policii. Ale nic se neděje. Všem je jedno, že znehodnocují pietní místo,“ popsala Ivana Hornišerová, předsedkyně rady starších Církve československé husitské, které kostel patří.

Před každou mší, svatbou či křtinami musí církev nečistoty odstranit.

„Denně jsem za bezdomovci chodila a prosila je, aby šli pryč. Bez výsledku. Nelze je odsud dostat. Mají tady ráj,“ popsala Hornišerová.

"Posezení" na schodech Husova sboru. Ilustrační foto

Autobusy turistů, binec a levné víno

Ze schodů kostela mohou totiž vyhlížet autobusy plné turistů. Jakmile vůz zpozorují, nachystají se a návštěvníky ještě před prvním nadechnutím po výstupu z automobilu obtěžují.

Při jejich „práci“ je pozoruje důchodkyně, která nedaleko prodává.

„Autobusů sem zajíždí tak kolem deseti denně. Jezdí sem Poláci, Němci, Rakušané. Je to totiž blízko do centra. První, co uvidí, je špinavý a opilý bezdomovec, který po nich žebrá. A to nemluvím o tom, co udělali z kostela,“ podotkla rozhořčeně seniorka.

Jakmile bezdomovci vyžebrají dostatečnou sumu, zamíří do místního supermarketu. Pak se posadí na nedaleké schody. Vedou k soukromým firmám.

„Nevypadá to dobře. Pijí zde levné víno. Bývá tu po nich binec. Celá lokalita je hrozná. Spávají u kostela nebo jen tak pod stromy. Co si musí říkat návštěvníci města, kteří sem přijedou? Asi nic pozitivního. Co je třeba přesunout alespoň o kousek dál, ať nejsou tak na očích turistům?“ polemizovala jedna z pracovnic společnosti.

Parkoviště mezi Slovanským domem a Husovým sborem

Další lahůdka: chátrající letadlo

Dobře podle místních nevypadají ani další plochy v okolí. Rozbité a chátrající letadlo, bývalé tenisové hřiště či rozpadlé dřevěné boudy poblíž stadionu.

„Celé by se to mělo vyřešit. Příští týden je opět Flora a přijede spousta turistů, kteří zde budou parkovat. Není to pro nás pěkná vizitka,“ doplnila Hornišerová.

Na popud pracovníků kostela instalovala radnice na parkoviště alespoň dvě mobilní toalety, aby si měli turisté po příjezdu kam odskočit.

S podobou celého prostoru však vedení města spokojené není.

Záchody u parkoviště před Husovým sborem a chátrající leradlo Tu-104 alias bar Letka

Radní: Je to těžce provizorní stav

Oblasti by mohlo pomoci, kdyby magistrát získal pozemky za zimním stadionem. Plánovala se zde totiž kompletní úprava místa. Stále však není jisté, zda se to podaří.

„Nyní opravujeme plavecký stadion, což okolí může vylepšit. Jinak je však lokalita v těžce provizorním stavu,“ přiznal náměstek primátora Jan Holpuch.

Doplnil, že proti bezdomovcům by mohly pomoci nové vyhlášky, které nyní radnice chystá. Začít platit by měly na začátku příštího roku.

„Jde o zákaz pití alkoholu na veřejnosti a zákaz žebrání. Pak bude mít městská policie legislativní oporu, aby mohla bezdomovce řešit,“ poznamenal Holpuch.

Dosud totiž nemají strážníci na bezdomovce žádnou páku. Na nové vyhlášky čekají lidé i v jiných místech ve městě. Bezdomovci obtěžují cestující a obyvatele u hlavního nádraží, v centru, u supermarketů, na Gorazdově náměstí či na sídlištích.