Středeční volbu senátu Cyrilometodějské teologické fakulty musí stejně jakopřed čtyřmi lety odsouhlasit Kongregace pro katolickou výchovu v Římě.

Fakulta ji o to požádá prostřednictvím Velkého kancléře, kterým je olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

„Dostala 8 hlasů z 11 možných. Jejím protikandidátem byl proděkan pro organizaci, rozvoj a právní záležitosti fakulty Damián Němec, který získal dva hlasy,“ informoval Tomáš Chalupa z tiskového oddělení Univerzity Palackého.

Změny budou bolestivé, ale nezbytné

Na veřejném zasedání v minulém týdnu oba kandidáti představili své volební programy a plány směřování fakulty. Vlková neskrývala, že problémem budou finance. Podle jejího názoru bude muset fakulta šetřit a dojde i na snižování pracovních úvazků.

„Jsou to změny pro mnohé bolestivé, nicméně jsou nezbytné,“ uvedla Vlková.

Zároveň zdůraznila, že je třeba co nejlépe vyhodnotit, které obory jsou konkurenceschopné. Rovněž chystá stabilizovat pedagogický sbor, klást velký důraz na rozvoj vědecké činnosti a čerpání finančních prostředků z grantů.

Plánuje větší spolupráci se zahraničím a v regionu. Jako stěžejní uvedla spolupráci s katolickou církví.

Předseda akademického senátu fakulty nyní oznámí výsledek hlasování olomouckému arcibiskupovi Graubnerovi, a ten požádá Kongregaci pro katolickou výchovu v Římě o schválení.

Pokud nebude námitek, může rektor Univerzity Palackého jmenovat Vlkovou staronovou děkankou nejstarší z fakult univerzity.

Výhrady Vatikánu by se neměly opakovat

Vatikán před čtyřmi lety doktorku přírodních i teologických věd nedoporučil. Vyslovil výhrady k publikační a vědecké činnosti. Za volbu akademického senátu se tehdy postavil arcibiskup Graubner a do Říma poslal svoji přímluvu.

"Zjistili jsme, že se stalo určité nedopatření, protože jsme jim vůbec neposlali seznam jejích publikací," uvedl tehdy pro ČT.

Podle proděkana Pavla Černušky by se ale nyní situace neměla opakovat.

"Paní děkanka má za sebou další čtyři roky pedagogické činnosti a publikovala v rámci práce na grantech několik rozsáhlých studií a monografií," uvedl pro ČTK.

Sama děkanka po první volbě nechtěla nijak zviditelňovat fakt, že je první ženou v čele katolické fakulty.

„Jsem možná první žena, ale takové dělení nemám ráda. Jestli je na nějakém postu žena nebo muž, je přece jedno. Když se to takto zdůrazňuje a člení, spíš to vyvolává pocit, že žena je něco divného. Jsme všichni lidé a vzdělaní lidé. Akademický senát mě zvolil a já budu pracovat," komentovala tehdy pro Aktuálně.cz Vlková.