Pilotní projekt, kdy Technické služby města Olomouce zadaly místní charitě zakázku na čistění chodníků, odstartoval minulý týden ve čtvrtek.

„Vyčlenili jsme konkrétní ulice a místa, kde budou odstraňovat plevel na chodnících a v okolí obrubníků. Nepoužívají k tomu žádné chemické přípravky, dělá se to mechanicky. Pracovní pomůcky zajišťuje charita, ta také odměňuje konkrétní pracovníky,“ popsal ředitel TSMO Jiří Fryc.

V ulicích města se tak už několik dní činí skupinka zatím šesti klientů střediska Samaritán provozovaného olomouckou charitou. Tři z nich pracují na dopolední směně od osmi do dvanácti hodin, další trojice pak od půl jedné do půl páté odpoledne.

„Vždycky je tam s nimi ještě další člověk, který vše organizuje a dohlíží na ně. Aktuálně se čistí chodníky prorostlé plevelem v ulicích Babíčkova a Tovární. Pořídili jsme na tyto účely potřebné nářadí a další vybavení,“ řekl koordinátor údržby olomoucké charity Jiří Vymlátil.

Za odvedenou práci lidé bez domova nedostávají hotové peníze, ale poukázky. Za ně si mohou v Samaritánu pořídit snídani, oběd, večeři, sprchu nebo nocleh.

„Běžně si klienti na charitě mohou dát polévku. Nabídka celodenní stravy je jen pro ty, kteří pracují. Dostali od nás k dispozici také místnost s malou kuchyňkou. Těší je, že mají svoje zázemí a jsou pro město užiteční,“ poznamenal Jiří Vymlátil.

Zájemců je hodně

Pracovníci technických služeb vyčištěné úseky ulic a chodníků průběžně kontrolují. Zatím jsou spokojeni s tím, jakou práci lidé bez domova odvádějí.

„Nemáme k nim žádné připomínky. Pokud to tak bude pokračovat dál, mohli by tyto činnosti pro město vykonávat také v budoucnosti. První etapa pilotního projektu končí v polovině září, pak jej budeme společně vyhodnocovat,“ dodal ředitel olomouckých technických služeb.

Zájemců o práci je mezi olomouckými bezdomovci několik desítek, což však převyšuje možnosti charity.

Někteří lidé bez domova se už na jaře podíleli na úklidu a čištění po kácení a těžké technice v lesích, které spravuje Metropolitní kapitula u svatého Václava v Olomouci.

„Klienti tehdy byli zaměstnaní na dohodu o provedení práce a dostávali mzdu. Část lidí žijících na ulici má o práci zájem, ale bohužel jim nemáme co nabídnout. Další zakázky na podobné činnosti proto vítáme,“ dodal Jiří Vymlátil.