Před rokem nastoupilo do prvních ročníků základních škol v Olomouci a okolních obcích 910 dětí. Včera školní docházku zahájilo o osmadvacet žáků víc. Nárůst počtu prvňáčků zaznamenali také na Základní škole v Komenského ulici. „V posledních letech jsme vždycky mívali jen jednu první třídu. Tentokrát však otvíráme dvě. Jsme rádi, že nám prvňáčků přibylo. Letos poprvé se budou učit podle nového školního vzdělávacího programu. Naše škola díky němu posílila počet hodin výtvarné výchovy,“ řekl ředitel František Vlček.

První školní den včera s šestiletou dcerou Nikolou strávila také Olomoučanka Alice Švehlová. „Školu Komenium jsme vybrali také proto, že sem už chodí náš starší syn. Navíc to sem nemáme daleko. Dcerka se těšila celý rok, snad jí to nadšení vydrží,“ řekla maminka prvňačky. Spokojená s novými spolužáky, třídou a paní učitelkou byla také žákyně prvního ročníku Erika Lalíková. „Zatím se mi tady všechno líbí. Školy se nebojím, chodí sem i můj bratranec,“ prozradila školačka.

Dobře zvládnout první ročník základní školy je pro děti velmi náročné a důležité. Pedagogové s tímto musí počítat a postupovat citlivě.
„Chceme, aby se do školy těšily a neměly z ní strach. Úkoly jim budeme dávat postupně, musí si na nový režim zvyknout. Důležité je, aby se učily pro radost z nových poznatků a ne jen z donucení,“ míní učitelka dvacítky prvňáčků Zdeňka Vičíková.

Počty prvňáků


oblast________počet
Olomoucko____938
Šternbersko___200
Uničovsko_____200
Litovelsko_____218
Celkem_____1556

Zdroj: Krajský úřad Olomouc