Třetí místo by obsadila TOP 09, kterou by svým hlasem podpořilo 9,8 procenta olomouckých voličů, těsně následovaná komunisty.

Přes pět procent hlasů rozhodnutých voličů by nyní získala i KDU-ČSL, ODS, Úsvit a Občané pro Olomouc.

Údaje vyplývají z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, který pro Deník provedla 22. až 27. září na reprezentativním vzorku 741 obyvatel města Olomouc ve věku 18 a více let. Celkově se průzkumu zúčastnilo v rámci respondentního panelu (pozn. red. více než 220 tisíc registrovanych uživatelů) 23 108 dotázanych.

Volby na olomouckou radnici pro Deník - předvolební průzkum SANEP - konec září 2014

Průzkum SANEP pro komunální volby 2014 v Olomouci provedený 22. až 27. září 2014.
Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel města Olomouc dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí ±3,5 procenta. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Volební potenciál: k ODS se kloní 8% 

Průzkum zjišťoval i tzv. volební potenciál, do kterého jsou započítány i hlasy nerozhodnutých voličů, kteří ale o volbě konkrétní strany vážně uvažují.

Nižší hodnoty volebních preferencí představují aktuální volbu dvou třetin rozhodnutých voličů, kteří jsou rozhodnuti pro danou politickou stranu či hnutí v Olomouci.

Celkově je pak rozhodnuto nebo váhá jít k volbám 29,7 procent voličů města Olomouc.

Horní hranice pak představuje celkový maximální hypotetický volební potenciál, kterého mohou jednotlivé kandidující politické strany a hnutí hypoteticky dosáhnout v případě, že se ke každému politickému subjektu přikloní celá skupina váhajících a pochybujících voličů, kteří zvažují svoji volební účast. Součet voličského potenciálu není 100 procent.

Vítězná ČSSD v opozici

V minulých volbách na olomouckou radnici na podzim 2010 vyhrála v Olomouci sociální demokracie s 28,7% před ODS s 24,2% a třetí TOP09 se 14,8%.

Vládní koalici se nakonec v Olomouci podařilo sestavit občanským demokratům, lidovcům a TOP09. Opozici v zastupitelstvu tvoří ČSSD s komunisty.

Pravicová koalice před čtyřmi lety na olomoucké radnici vystřídala dlouholetou vládu velké koalice ČSSD a ODS.