Údaje vyplývají zprůzkumu, jenž pro hejtmanství za 450tisíc korun provedla firma Strategic Consulting. Odpovídalo vněm 849respondentů na několik okruhů otázek. „Ktěm stabilním, jsme letos přidali dotazy související sEvropskou unií, protože vznik krajů měl smysl právě ve vztahu kunii,“ řekl hejtman Kosatík.

Za důležité považuje, že kraje již mají vBruselu podepsány operační programy a mohou čerpat dotace. Jednotlivá ministerstva tak za ČR ještě neučinila. Přesto si 62procent dotázaných myslí, že EU nejedná vjejich prospěch.

Průzkum ukázal, že obyvatele kraje nejvíce zajímá zdravotnictví (50,6procent) a smírným odstupem ještě životní prostředí a doprava, na opačném pólu sméně než deseti procenty skončila památkovápéče.

Jméno hejtmana znalo 25,7procenta dotázaných, jeho náměstkové se propadli na 4,7procenta. Nárůst znalosti svého jména označil Kosatík za přirozený efekt. „Možná ani nesouvisí stím, kdo je zrovna hejtman. Samotné rozhodování je kolektivní,“ dodal Kosatík.

Pokud by volby byly za týden, šlo by knim 64procent dotázaných. Zvítězila by vnich ČSSD s19,3procenty, druhá by byla ODS se 13,1procenty a třetí komunisti s5,2procenty. Lidovci, kteří dnes tvoří na kraji koalici sODS, by se s1,9procenty do krajského zastupitelstva nedostali. „Vzhledem ktomu že sedmapadesát procent voličů je ale nerozhodnuto, svědčí to ovelkém poli působnosti do reálných voleb,“ uvedl Kosatík.

Průzkum si kraj nechal vytvořit už potřetí, vždy vdvouletém odstupu. Už vroce 2003, kdy byl ještě hejtmanem Jan Březina (KDU-ČSL), se staly terčem kritiky jeho předvolební výzkumy preferencí. Podobné otázky zahrnoval iten letošní. Krajské volby budou na podzim příštího roku.

Ještě před dvěma lety stál průzkum osto tisíc korun méně. Zvýšení ceny objasnil mluvčí kraje Tomáš Kochych: „ Letos byla použitá jiná složitější metoda výzkumu a odpovídalo vněm více respondentů.“

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika