Majáles 2014 v Olomouci - PODROBNÝ PROGRAM

Kromě toho nabídne studentský majáles také řadu outdoorových aktivit, stánky s interaktivními prezentacemi studentských a neziskových organizací nebo venkovní čajovnu.

I letos odstartuje slavnost volbou krále majálesu, která se uskuteční po 13. hodině na pódiu na Horním náměstí.

Jeho jméno organizátoři zatím tají.

Loni se olomouckým studentským králem stal první porevoluční rektor UP Josef Jařab, před ním putovala koruna například k herečce Ivaně Plíhalové či fotografovi Jindřichu Štreitovi.

Vytvoř si masku na korunovaci

Ještě před vlastní korunovací si účastníci průvodu mohou vylepšit svou masku stylovým komiksovým doplňkem.

„V poledne před korunovací proběhne na nádvoří Tereziánské zbrojnice workshop Vytvoř si svou komiksovou bublinu, na kterém si zájemci mohou do bubliny vepsat nějaký vzkaz. Pak se přesuneme na náměstí," prozradil k začátku majálesu hlavní koordinátor Ondřej Martínek.

na rozdíl od předchozím ročníků se průvod od olomoucké radnice přesune přes Dolní náměstí a Aksamitovou ulicí ke Korunní pevnůstce.

Poté už na všechny čeká hlavní program, který si návštěvníci hojně užijí i v Bezručových sadech.

Kromě různých sportovních aktivit bude pro zájemce připraveno šapitó se soutěžemi, celodenní silent disco i stánky s výrobky studentů.

„K dispozici budou také lanové překážky, sportovní vozíky nebo rafty," naznačil Ondřej Martínek.

Kdo bude mít náladu na divadlo či kino, určitě by měl navštívit nádvoří Tereziánské zbrojnice, kde se od 16 hodin představí divadelní spolek Úlet, finský umělec Pasi Mäkelä se převtělí do skřítka a improvizační show předvede i skupina O.Li.V.Y.

Na večer se nádvoří Zbrojnice promění v letní kino, které od půl desáté večer promítne komiksem inspirovaný snímek Kick-Ass.

Dvě scény na pevnůstce

Hudba a koncerty se už tradičně přesunou do areálu Korunní pevnůstky, kde čekají na posluchače dvě scény.

„Hlavní program zahájí a ukončí české kapely Kieslowski a Tata Bojs. Prostor mezi nimi pak vyplní slovenští rockeři From Our Hands, polští králové vintage disca a elektroniky Fair Weather Friends a mladá britská trojice The Feud," řekl hlavní koordinátor akce.

Místním kapelám pak bude patřit druhá scéna, na níž se odpoledne představí například Live Music Superheroes, Mistake nebo matadoři olomoucké scény Narcotic Fields.

Program na Korunní pevnůstce doplní univerzitní stánky popularizující vědu nebo matematická kavárna.

Kromě toho zasáhne majálesový program i hudební kluby S-cube a Metro Chill Out Club, hospodu U Magora nebo Jazz Tibet Club, kde proběhne benefiční koncert Nat Osborn Band.

Soutěž pro všechny kreativceOlomouc Majáles ve spolupráci s Olomouckým deníkem připravil pro návštěvníky akce soutěž, k níž poslouží stará vydání deníku. Z nich mohou zájemci vyrobit nevšední umělecké dílo, vzkaz či s pomocí lepidla vymodelovat zajímavou plastiku.

Pomůcky i materiál potřebný k tvorbě bude připraven na místě. Soutěž začne pro studenty zítra v 15 hodin v areálu Korunní pevnůstky a skončí v 19 hodin.

Zájemci budou soutěžit ve dvou kategoriích. Jedna bude určená dětským umělcům a druhá dospělým.

„Díla poté zhodnotí odborná porota, která vybere vítěze. Nejlepší dětský umělec si odnese vstupenky do Divadla na Šantovce, nejlepší dospělý bude moci pozvat přátele do kina Metropol. Soutěžícím bude radit nápaditý výtvarník Ondřej Plachký z Univerzity Palackého," řekla šéfredaktorka Olomouckého deníku Lucie Bukvová. (mad)