Fronty aut ráno popojížděly krokem i v samotném centru - na třídě Svobody nebo ve Studentské ulici. Dostat se z vedlejší na hlavní vyžadovalo na frekventovaných místech pevné nervy a hodně trpělivosti.

Autobusy hromadné dopravy nabíraly ráno zpoždění, patnáct, dvacet minut, ale někde i téměř půlhodiny.

Parkoviště u nákupního centra Globus a Olomouc City, 25. září 2023
Uzavírka průtahu odřízla Globus i City. Musí se oklikou, parkoviště poloprázdné

Jede to, krokem, ale jede

„Kolona prý končí až někde u Svatoplukovy. Volal syn, že je to hrůza. Ale jede to, krokem, ale jede,“ líčil zhruba šedesátník, který kolem osmé hodiny na cestě z Lidlu sledoval nebývale hustý provoz v ulici Na Šibeníku.

První pracovní den uzavírky olomouckého průtahu. Ulice Na Trati před křižovatkou U Anči 25.9. před 8. hodinou ráno.Ulice Na Trati před křižovatkou U Anči 25.9. před 8. hodinou ráno.Zdroj: Deník/Michal Kovář

Řidiči jedoucí od Křelova se museli obrnit velkou trpělivostí. Kolona se skutečně tvořila už u železničního přejezdu ve Svatoplukově ulici. Na křižovatce U Anči pak bylo rušno. „Od Pražské nic nejede, tak se to celkem dá,“ hodnotil řidič.

Oktoberfest na Poděbradech, 24. září 2023
Oktoberfest provoněl Poděbrady, chystají se Tvarůžkové hody

Na příjezdu do centra se tvořily nekončící zástupy aut i na opačném konci uzavírky průtahu - ve Wolkerově a Brněnské.

„V pondělí ráno je kolona ve Wolkerově běžně, ale dnes to stojí v Brněnské až k podchodu,“ ukazuje senior, který se před osmou hodinou díval na provoz z chodníku pod fakultní nemocnicí.

Kolony se tvořily v Brněnské ulici, kde krátce před osmou hodinou končila fronta aut u podchodu u fakultní nemocnice, 25. září 2023Kolony se tvořily v Brněnské ulici, kde krátce před osmou hodinou končila fronta aut u podchodu u fakultní nemocnice, 25. září 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Objízdná trasa v opačném směru vedla přes Okružní ulici, kde byl krátce po osmé hodině velmi hustý provoz.

Dostat se na ni z vedlejší byl ve špičce problém na dlouhé minuty. „Pusťte nás!“ mávala otevřeným okénkem řidička stojící v ulici I. P. Pavlova. Za ní v tu chvíli čekalo odhadem patnáct aut.

Trpělivost řidičů vyžadovala křižovatka ulic Štítného a Wolkerovy. Kolona ve Štítné byla na několik minut.

Kolony ve Štítného ulici v ranní špičce. První pracovní den uzavírky olomouckého průtahu 25.9.2023Kolony ve Štítného ulici v ranní špičce. První pracovní den uzavírky olomouckého průtahu 25.9.2023Zdroj: Deník/Magda Vránová

Řidiči jedoucí z Tabuláku si často zkracovali cestu ulicí Polívkova, kde v jednosměrkách hledali cestu směrem na třídu Svornosti a Litovelskou. Nepomohli si.

„Stojí tu už deset minut,“ hlásila mladá řidička ve Fordu s registrační značkou Pardubického kraje, která uvízla před křižovatkou se třídou Svornosti.

Polívkova ulice na výjezdu na tř. Svobody 25.9. po 8. hodině ráno. První pracovní den uzavírky olomouckého průtahuPolívkova ulice na výjezdu na tř. Svornosti 25.9. po 8. hodině ráno. První pracovní den uzavírky olomouckého průtahuZdroj: Deník/Michal Kovář

Zpožděné autobusy

Husto bylo i v samotném centru Olomouce. Kolem osmé auta popojížděla krokem třídou Svobody i Studentskou ulicí.

Zpoždění v ranní špičce nabíraly autobusy olomouckého dopravního podniku, které popojížděly v kolonách.

„Největší má aktuálně č. 22 a č. 42, kolem pětadvaceti minut. A linky, které jezdí ze sídlišť, č. 16. a č. 19, tam je to nyní ve špičce patnáct minut,“ sdělila mluvčí DPMO Anna Sýkorová.

Legionářská ve směru na tř. Svobody 25.9. po 8. hodině ráno. První pracovní den uzavírky olomouckého průtahuLegionářská ve směru na tř. Svobody 25.9. po 8. hodině ráno. První pracovní den uzavírky olomouckého průtahuZdroj: Deník/Michal Kovář

Po špičce zklidnění

Policie situaci na silnicích od začátku uzavírky monitoruje. Telefonáty rozezlených řidičů ani větší počet nehod během pondělní ranní špičky v Olomouci nezaznamenala.

První ročník akce Streetfood & Design POP-UP v Rest & Chill Café v Sokolovské ulici v Olomouci, 22.9.2023
Sídliště po 'Rusácích' hostilo olomoucký gastrofest. Bylo plno, premiéra nadchla

„Hustší provoz, který jsme zaznamenali v ranních hodinách, jsme na problematických místech dle možností usměrňovali. Nyní se situace oproti ranní špičce výrazně zklidnila, aktuálně je provoz v běžném stavu,“ sdělila policejní mluvčí Petra Vaňharová.

„Apelujeme na řidiči, aby v případě nově vzniklých komplikací, byli trpěliví, tolerantní a počítali s časovým zdržením,“ dodala.

VIDEO: Téměř prázdná Velkomoravská se zavřeným průtahem, 25.9.2023

Zdroj: Vránová Magda

Uzavírka do poloviny listopadu

Průtah I/35 je od nedělní 17. hodiny na déle než měsíc kvůli opravám povrchu uzavřený v ulicích Foerstrova, Pražská a Albertova. Křižovatky s třídou Míru, Svornosti a Hněvotínskou jsou průjezdné.

Prázdná Pražská ulice k rondelu u Globusu. První pracovní den uzavírky olomouckého průtahu, 25.9.2023Prázdná Pražská ulice k rondelu u Globusu. První pracovní den uzavírky olomouckého průtahu, 25.9.2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Oficiální objížďka vede po nezpoplatněné části dálnice D35 a Brněnské ulici. Alternativní průjezd bude umožněn přes čtvrť Řepčín, a to ulicemi Svatoplukova a Křelovská přes Křelov-Břuchotín.