Stavbaři na novém mostu v Dukelské ulici pracují už několik týdnů, vozidla jezdí v obou směrech po provizorních ocelových lávkách. Od středy se však řidiči musejí připravit na další překážku vzdálenou jen pár desítek metrů od tohoto úseku.

Na křižovatce na Staroměstském náměstí u hotelu Modrá hvězda totiž začíná stavba nového kruhového objezdu.

„V minulosti už v tomto místě došlo k mnoha dopravním nehodám. Šoféři přijíždějící ve směru od Pňovic tam nemají dostatečný rozhled. Rondel dopravu zklidní a zvýší bezpečnost motoristů i chodců. Jeho součástí budou také nové přechody a chodníky. Je to už druhý kruhový objezd ve městě. První rondel na Olomouckém předměstí se osvědčil, pro chodce i řidiče je tam provoz podstatně bezpečnější,“ sdělil referent odboru místního hospodářství a stavebních investic litovelské radnice Petr Navrátil.

Omezení při průjezdu Litovlí

Výstavba kruhového objezdu potrvá až do konce letošního roku, pro dopravu ve městě bude značnou komplikací.

„Provoz se tam zbrzdí, stejně jako je tomu už teď při přejezdu provizorního mostu přes Moravu. Ve druhé etapě stavebních prací tam budou nabírat zpoždění také linkové autobusy. Nejsložitější průjezd tímto úsekem zřejmě bude od října do půlky prosince, kdy je v místním cukrovaru řepná kampaň,“ předpokládá Navrátil.

Během první etapy výstavby kruhového objezdu v době od 17. září do 25. října se bude stavět levá polovina křižovatky ve směru na Uničov.

Úsek bude částečně uzavřený, provoz budou řídit semafory ve směru na Uničov, Olomouc i Šternberk, doprava se však obejde bez objížděk. Složitější situace pro projíždějící motoristy nastane v druhé etapě od 26. října do 31. prosince.

„Kvůli stavbě pravé poloviny okružní křižovatky povede ve směru na Šternberk objížďka kolem prodejny Pennymarket až na ulice Severní, Červenská a Žerotínova. Ve směru na Uničov a Olomouc nebudou objížďky potřeba, dopravu tam budou dál řídit semafory,“ sdělil pracovník odboru dopravy litovelské radnice Jan Vachutka.

Úplná uzavírka ulice Čihadlo

Současně se stavbou nového rondelu dnes začne také úplná uzavírka ulice Čihadlo, kde je po budování kanalizace a plynovodu jen provizorně zalátaná vozovka.

„Je to jeden z nejhorších úseků ve městě, nestačí tam už jen vyměnit asfaltový povrch. Celou skladbu vozovky musíme odstranit a udělat ji znovu. Počítá se také s předlážděním chodníků, nový povrch bude tvořit zámková dlažba. Opravy přijdou na pět milionů korun. Pětaosmdesát procent z této částky uhradí Evropská unie, zbytek platí město ze svého rozpočtu,“ řekl Navrátil.

Město chodníky zaplatí

Rekonstrukce vozovky a chodníků v ulici na Čihadle by měla být hotová do konce listopadu, konečný termín však záleží na vývoji počasí.

„Podobně je tomu i v případě nového mostu v Dukelské ulici. Původně se předpokládalo, že bude hotový do konce letošního roku. Záleží však na tom, jaké bude počasí při montáži ocelové konstrukce a vyzrávání betonových prvků. Jsou tam složité technologie, a je proto těžké v tuto chvíli odhadnout přesný termín dokončení,“ dodal Vachutka.

Investorem nového mostu, který bude stát třiatřicet milionů korun, a kruhové křižovatky za čtrnáct milionů korun je Olomoucký kraj. Město Litovel zaplatí 3,4 miliony korun za nové chodníky a přechody pro chodce v blízkosti rondelu.