V komorní podobě letos proběhne vzpomínková akce u Památníku bojovníkům za svobodu a demokracii v ulici 17. listopadu. Uskuteční se v 11 hodin za účasti náměstkyně primátora Markéty Záleské a náměstka Matouše Pelikána. Přítomni budou také zástupci olomoucké vojenské posádky, spolku legionářů, vojenských veteránů a sokolů.

V 16 hodin se rozsvítí světelná trikolora na průčelí olomoucké radnice, před budovou bude vystavena plastika na motivy havlovského srdce. O hodinu později se rozzáří trojicí barev české národní trikolory také průčelí poutní baziliky Navštívení Panny Marie.

„Význam 17. listopadu 1989 si společně s obyvateli Olomouce chceme připomenout slavnostním nasvícením baziliky na Svatém Kopečku v barvách trikolóry,“ řekl za farnost a premonstráty na Svatém Kopečku farář Adrián Zemek.

Akci společně připravila Matice Svatokopecká, komise městské části Svatý Kopeček, oddělení kultury olomouckého magistrátu a svatokopecká farnost. Za příznivého počasí a absence husté mlhy by měla být trikolora na průčelí baziliky být viditelná i z Olomouce. Svítit má pravděpodobně až do půlnoci.