Zaparkoval a dostal smetákem

S lehkým zraněním v oblasti zad vyvázl z kuriozního konfliktu motorista, který v polovině září svůj vůz zaparkoval u krajnice před jednou z nemovitostí v olomoucké ulici V Kotlině.

Po chvíli z domu vyšla žena, která ho požádala, aby automobil přeparkoval a nestál před jejím domem.

„Řidič to odmítl udělat a jak sám uvedl, měl ženě sprostě vynadat. Ze stejného domu pak vyšel muž a řidiče fyzicky napadl. Dvěma údery ho zasáhl hliníkovou násadou na smeták do oblasti zad. Útočník se pak strážníkům na místě přiznal. Řekl, že řidič po jeho ženě hodil vlašský ořech a také ji tahal za tričko,“ popsal incident mluvčí olomoucké městské policie Petr Čunderle.

Strážníci případ zaevidovali a postoupili správnímu úřadu k dalšímu dořešení.

Novoroční ohňostroj na Horním náměstí v Olomouci 2019
Roku 2019, vítej v Olomouci. Novoroční ohňostroj sledovalo plné náměstí

Dívku poslali večer do školy

Na tísňovou linku Policie ČR se obrátil také strážník olomoucké městské policie. Krátce po půl osmé oznámil, že má na služebně osmiletou dívenku, kterou rodiče poslali do školy.

„Na pokynu rodičů by nebylo nic divného, kdyby nebylo půl osmé večer. Škola byla pochopitelně zavřená a dívka situaci vyřešila, jak nejlépe mohla. Šla se schovat před tmou na policii. Policisté záhy zjistili, že za všechno může alkohol. Otec nadýchal 3,39 promile a matka dokonce 3,79 promile,“ popsala policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Situací v této rodině se později zabývali sociální pracovníci.

Následky bouračky v Oskavě
Silvestrovská noc: BMW v potoce, hořící ford a poraněné oko

Kulturisté v cihelně

Policisté z Olomouckého kraje se zabývali také anonymním oznámením na natáčení gay-porna v objektu cihelny. Na místo ihned vyjela hlídka, aby vše prošetřila.

„Policisté skutečně v cihelně nalezli lehce oděné mladíky. Nafocené snímky však nesloužily k ´lechtivým účelům´. Jednalo se o mladé sportovce, kteří se připravovali na soutěž v kulturistice. Měli k tomu svolení správce areálu a doufali, že uniknou nechtěné pozornosti. Neunikli,“ poznamenala s úsměvem krajská policejní mluvčí.

Strážníci případ zaevidovali a postoupili správnímu úřadu k dalšímu dořešení.

Novoroční výstup na Velký Kosíř 2019
Velký Kosíř zdolalo přes 3600 turistů. Vítal je Kosířan i vůně guláše

Zátah na dobrou náladu

"Policisty upozornil občan na řidiče, který jevil známky užití omamných látek. Uvedl, že řidič se svým vozidlem zastavil na ulici a kolem vozu se divně pohybuje. Asi tančí, dodal," přiblížila mluvčí krajské policie Jitka Dolejšová.

Policisté řidiče zkontrolovali a provedli testy na alkohol i návykové látky, které byly negativní.

Řidič jim pak vysvětlil, že nic před jízdou nepožíval, ale doplňoval do vozu chladicí kapalinu a činnost si zpříjemňoval tanečními kreacemi.

A ponaučení na závěr?

„Nedávejte veřejně na odiv, že máte dobrou náladu a radost ze života, mohli by na vás zavolat policii,“ dodala s nadsázkou policejní mluvčí.

Požár v Libušině ulici v Olomouci
Na Bělidlech hořel rodinný dům, chytil od komína

S kamerou na záchranu psa

O netradiční výjezdy neměli v roec 2018 nouzi ani hasiči.

Do nebezpečné situace se napříkald v srpnu dostal pes, který uvízl v odtokové rouře pod rodinným domem v Dolním Újezdu. Odtok byl umístěn v hloubce jednoho metru.

„Podle prvotních odhadů byl pes ve vzdálenosti asi patnáct metrů od vstupu do roury. Velitel si proto vyžádal speciální štěrbinovou kameru z Olomouce. Díky kameře později přesně zaměřili místo, kde se pes nacházel,“ řekla ke složitému zásahu Vladimíra Hacsiková.

Hasiči postupně museli odstranit asi dva metry nánosů, zeminy a betonu, než se jim podařilo betonové potrubí rozebrat a psa vyprostit.

Tradiční silvestrovská show otužilců v řece Bečvě v Přerově
Silvestrovská show otužilců přilákala tisíce lidí

Hon na papouška

Se žádostí o odchyt mladého papouška se na profesionální hasiče obrátili obyvatelé Palackého ulice v Litovli. Jednotka nejdříve vyjela jen s cisternou. Po průzkumu místa musel velitel zásahu povolat na pomoc také automobilový žebřík. Ten hasiči přistavili k vzrostlé bříze.

„Papoušek se na bříze uvelebil ve výšce asi patnácti metrů. Když se k němu hasiči přiblížili, uletěl. Museli tedy žebřík přesunout na jiné místo. Ani tento pokus však nebyl úspěšný. Opeřenec neustále kroužil po ulici a přesedal z jednoho stromu na druhý,“ poznamenala mluvčí krajských hasičů s tím, že poslední pokus o záchranu exotického ptáka byl nakonec úspěšný.

Unavený papoušek totiž později usedl na větev a odpočíval. Jeden z hasičů pak na strom do výšky asi pěti metrů vyšplhal, chytil papouška do podběráku a síťky a předal zlobivého exota majitelům.

Ilustrační foto
Slevy udeřily! Zkontrolujte jejich účtování u poklady, radí inspekce

Paraglidistka se zasekla v 15 metrech

Z korun stromů však profesionální hasiči nezachraňovali jen exotické ptactvo. V polovině listopadu uvízla na stromě na okraji lesa u Lipníka nad Bečvou paraglidistka. Kvůli náročnému terénu se na jejím vyproštění podíleli také místní dobrovolní hasiči.

Žena přes půl hodiny visela ve výšce asi patnáct metrů mezi dvěma stromy, na žádné zranění si ale nestěžovala.

„Hasiči ji nejdříve zajistili a pak bezpečně slanili na zem. Na páteřní desce paraglidistku v náročném terénu přenesli až k vozidlu zdravotnické záchranné služby. Vyproštěním ženy však práce hasičů neskončila, museli totiž ještě z korun stromů snést paraglidingové křídlo. Nejlepším řešením bylo pokácet vzrostlý strom a na zemi z něj křídlo odstranit,“ sdělila k dvouhodinovému zásahu Vladimíra Hacsiková.

Motorový vůz Alstom Lint
Do Jeseníků pojede Leo Express

Prst ve schránce

O pomoc v nouzi požádal olomoucké hasiče také mladý muž, který roznášel reklamní tiskoviny na Gorazdově náměstí. Do jedné z poštovních schránek se mu zasekl prst.

„Mladý brigádník vhodil do schránky reklamní leták. Nebyl si však jistý, zda je reklamní nabídka kompletní. Chtěl to prověřit, strčil malíček do otvoru v poštovní schránce a snažil se letáky ze schránky dostat ven. Prst se mu ale ve schránce zasekl a nešel vytáhnout. Na pomoc si proto zavolal hasiče,“ vzpomněla na zásah z února mluvčí krajských hasičů.

Během několika minut se hasičům podařilo kleštěmi schránku prostřihnout. Otvor pro vkládání pošty pak roztáhli a mladíkův malíček byl zachráněn.