Návrhy budou od 8. března k vidění na výstavě v budově magistrátu v Hynaisově ulici.

Brněnští studenti se možnou podobou III. etapy protipovodňových opatření zabývali pod vedením architekta Jana Mléčky a krajinářské architektky Ivy Novotné.

Vizualizace plánovaného parku u Dlouhé ulice v olomoucké čtvrti Lazce
Nový park s jezírkem a pláží na Lazcích se pohne dopředu. Takto má vypadat

Na Lazcích, kudy řeka protéká, vytvořili například kaskádu přírodních říčních pláží a v městské části Černovír zase amfiteátr, který by sloužil pro odpočinek tamních obyvatel.

Koncepce studentských návrhů je založená na zpřístupnění řeky Olomoučanům, vytvoření pobytových míst a propojení místních částí.

Další část výstavy, symbolicky nazvaná Futurama, ukazuje spolupráci s Univerzitou Palackého, a slouží k prezentaci výzkumu progresivních technologií zemědělského pěstování.

Park Švýcarské nábřeží. Vizualizace budoucí podoby lokality .
Zanedbaná plocha v Olomouci se změní na park Švýcarské nábřeží. Podívejte se

Podklad pro debatu a soutěž

Projekt studentů brněnské architektury se stane také podkladem pro veřejnou debatu nad zadáním architektonicko-krajinářské soutěže na III. etapu protipovodňových opatření, kterou bude město vyhlašovat.

Jednou z priorit nové olomoucké koalice je rekonstrukce a modernizace plaveckého stadionu. Ilustrační foto
Nový bazén, hezčí tržnice i desítky bytů. Olomoucká radnice představila plány

„Naším cílem je obnovení městotvorných funkcí řeky Moravy tak, aby kolem ní vznikla poříční zóna, která jako zelená páteř města nabídne veřejnosti prostor pro pohybové aktivity a rekreaci v přírodním prostředí. Součástí těchto protipovodňových úprav bude i revitalizace řeky přírodě blízkým způsobem. Můžeme se těšit na to, že řeka a vodní biotopy dostanou více prostoru ke svému uplatnění,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Pejpek.

Okolí řeky Moravy mezi mostem v Komenského a Klášterním Hradiskem v Olomouci změní III. etapa protipovodňových opatření
Chystá se proměna další části Moravy v Olomouci, má být architektonická soutěž

Připravovaná III. etapa protipovodňových opatření naváže na loni dokončené úpravy řeky Moravy v centru Olomouce. Od mostu na ulici Komenského pokračuje na sever proti proudu řeky Moravy a Trusovického potoka až do Černovíra.

Protipovodňové úpravy krajiny v severní části Olomouce budou ukončeny příčnou ochrannou hrází mezi Černovírem a Řepčínem.