Nájemci zahrádek sice podali na krajský úřad odvolání proti plánované stavbě, ale neuspěli. Část protipovodňových opatření, IV.A etapa, tak má platné stavební povolení a v příštím roce může začít. Pomůže také zadržet vodu v krajině.

Plánovaná etapa v okrajové části Olomouce umožní propojení protipovodňové ochrany s revitalizací řeky za využití přírodě blízkých opatření. Po dokončení tak ochrání životy a majetek tisíců obyvatel na jihu města, ale podpoří také život v nově vzniklých biotopech.

„Navržený souběh revitalizace řeky a její nivy s protipovodňovou funkcí je tady efektivním a moderním přístupem k ochraně velkého města před povodní. Pomoc přírodě znamená v tomto případě také ochranu pro lidi,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Propojení s mrtvým ramenem

Proměnou projde zejména pravý břeh Moravy u čistírny odpadních vod. Ten se sníží a modeluje a řeka se propojí se zbytkem historického koryta na levém břehu, které má dnes charakter mrtvého ramene odříznutého od řeky.

„Na pravém břehu tak vznikne členitá plocha protkaná paralelními říčními ramínky a tůněmi, dojde zde zároveň i ke zvětšení plochy omočeného koryta. Při zvýšeném průtoku v řece bude navíc každoročně docházet k zaplavení pravobřeží o rozloze přibližně pět hektarů,“ přiblížil ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Michal Servus.

Zahrádkáři musí pryč

Zahrádkářská kolonie, kterou město zahrádkářům pronajímá, bude muset protipovodňovým opatřením ustoupit, přestože se to nájemcům nelíbí. Podali kvůli tomu na krajský úřad odvolání proti plánované výstavbě protipovodňových opatření, ale hejtmanství jim žádost zamítlo.

Upravené řešení, které navrhovali zahrádkáři, by totiž podle závěru krajského úřadu nemohlo splnit dostatečnou ochranu před povodní.

Pozemky k zahradničení si zde lidé od města pronajímali na dobu určitou, která končí letos v listopadu. Území je totiž už od roku 1998 v územním plánu vymezeno právě pro realizaci protipovodňových opatření.

Efekt protipovodňové ochrany potvrzuje krajský úřad ve svém rozhodnutí o odvolání. Podle něj „nelze význam zahrádkářské činnosti uzavřené skupiny osob poměřovat s významem výstavby protipovodňových opatření pro ochranu lidských životů i majetků v rozsáhlém území podél vodního toku Morava.“

Dokončení všech součástí protipovodňové ochrany města bude mít v budoucnu pozitivní dopad nejen na území města Olomouce, ale i na území níže po toku položených obcí.

PROTIPOVODŇOVÁ OCHRANA OLOMOUCE

Čtrnáct kilometrů řeky Moravy na území města Olomouce, kde se počítá s realizací nezbytné ochrany v zastavěné části městského centra – zvýšení kapacity koryta řeky na průtok 650 m3/s (téměř čtyřsetletá povodeň). Nad a pod Olomoucí ponechává stávající rozlivové plochy, které při zaplavení vodou minimalizují příval vody do koryta Moravy.

close Etapy protipovodňových opatření v Olomouci info Zdroj: MmOl zoom_in Etapy protipovodňových opatření v Olomoucirealizované

I. etapa: 2006—2007

II. A etapa: 2012—2013

II. B etapa: 2018—2022

v předprojektové přípravě

III. etapa (je předmětem architektonické soutěže)

připraveno k realizaci

IV.A etapa: 2023—2026

IV.B etapa: 2024—2028

Zdroj: Magistrát města Olomouce