„Stavebně oddělené kuřárny? To už tady přece bylo. Nevím, co to řeší," reagoval na dopolední proces v dolní komoře Dalibor Ondráček z olomoucké restaurace U Anči.

„Kdyby to tak prošlo, pro nás by se nic neměnilo. Máme dvě oddělené části. Ale proč zase sahat po polovičatém řešení? Ať nechají na hospodských, zda se kouřit bude nebo ne. Anebo zakáží kouření úplně a celoplošně," zamýšlel se nad právě schváleným návrhem.

Pokud by byl podpořen odvážný plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a od ledna příštího roku by skutečně bylo zakázáno kouření nejen ve všech restauracích, ale i na kulturních akcích a sportovních kláních, možná by do vyhledávané olomoucké hospody přestalo chodit pár lidí.

„Asi ano. Kuřáci by museli ven nebo kouření omezit. Jsem však pro jednoznačné řešení a ne pro nějaké kompromisy a polovičatosti," dodal Dalibor Ondráček.

Vyzná se v tom někdo?

Nad množstvím pozměňovacích návrhů a hledáním kompromisů se dopoledne pozastavoval i Jiří Holub z olomouckého kuřáckého podniku Café Destiny.

„Zákon nás může ohrozit, protože k nám chodí z velké části hlavně kuřáci. O to více nám vadí způsob, jak se řeší v parlamentu. Přes 200 pozměňovacích návrhů? Vyzná se v tom někdo?" komentoval aktuální jednání v Poslanecké sněmovně.

Podnikatel provozující oblíbený podnik v centru Olomouce je pro to, aby o kouření či nekouření v lokále rozhodoval majitel podniku, ne stát.

„Měl by to nechat na volbě hospodského a zodpovědnosti hostů za své zdraví. Když nekouří a nechce trávit čas v zakouřeném prostředí, měl by jít do podniku, který bude lépe vyhovovat jeho požadavkům," zamýšlel se nad protikuřáckým bojem v Česku.

Žádné výjimky a obcházení

Pokud by kdy prošla přísnější norma, měla by podle Jiřího Holuba stanovovat takové podmínky, které by nebylo možné obejít.

„Zákon by neměl umožňovat žádné výjimky a obcházení. Pokud nekuřácké prostředí, pak striktně pro všechny," kritizoval snahu propašovat do zákona co nejvíce výjimek.

Chybělo osm hlasů

Protikuřácký návrh poslanci neschválili o chybějících osm hlasů. Ministr zdravotnictví Němeček kritizoval poslance ANO za porušení koaliční dohody – jednalo se o vládní návrh.

„Stovky hodiny práce, zákon, který nás mohl posunout výrazně v ochraně nekuřáků, je pryč," prohlásil Němeček s tím, že předpokládá, že do konce volebního období již nic podobného přijato nebude.

Zklamání neskrývali ani hygienici, kteří kontrolují dodržování stávající úpravy v podnicích veřejného stravování. „Doufala jsem, že projde původní návrh, jak jej předkládalo ministerstvo zdravotnictví. Sledovali schvalovací proces, a bohužel," reagovala vedoucí odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Jitka Švecová. „Budeme pokračovat v kontrolní činnosti podle platné právní úpravy," vzkázala provozovatelům.