Zástupci pardubického regionu přijeli na sněm s návrhem demonstrovat před hypermarkety a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Sněm se však nakonec rozhodl s nátlakovými prostředky vyčkat.

„Rozhodli jsme se, že ještě dáme čas státní administrativě, aby prokázala, že myslí nápravu tohoto stavu vážně a že ministerstvo financí začne konat to, co léta nekoná,“ řekl prezident komory Jan Veleba.

Agrárníky prý přesvědčilo jednání s lidmi z Úřadu pro hospodářskou soutěž, kteří přislíbili, že se budou vážně zabývat podněty od dodavatelů.

Ty lze od minulého měsíce posuzovat podle nového zákona o významné tržní síle, který upravuje, chování obchodních řetězců ve vztahu k dodavatelům a zapovídá nekalé praktiky.

„Za tohoto stavu by nebylo moudré vlamovat se do pootevřených dveří. Počkáme, zda se otevřou úplně,“ uvedl Veleba s tím, že zemědělci ovšem nemíní čekat dlouho.

„Mluvím o horizontu jednoho až dvou měsíců,“ upřesnil prezident.

„Začínáme jisté druhy šetření, i ve spolupráci s ministerstvem financí. Nabídl jsem spolupráci i dalším komorám. Náš úřad ovšem rozhodně nebude stát na ničí straně, musíme být objektivní,“ řekl Olomouckému deníku první místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom.

Podle delegátů byl loňský rok nejhorší od doby transformace českého zemědělství.

„Bohužel se zdá, že rok 2010 nebude lepší. Tlaky na zemědělce se budou dále stupňovat. Do tohoto roku jsme zaznamenali meziroční pokles zemědělské produkce o sedmnáct procent, což je obrovské číslo,“ upozornil Veleba.