Jsou proti výstavbě výškové budovy Šantovka Tower a v pondělí to přišli dát najevo na Horní náměstí, kde zároveň vyzvali radní, aby na středečním jednání odsouhlasili dočasnou stavební uzávěru.

Proti čemu, jakému věžáku vlastně lidé protestují, nikdo přesně neví.

Investor jeho novou podobu, která má podle developera ještě nadčasovější design, zatím nezveřejnil.

Demonstrace proti stavbě výškové budovy v lokalitě Šantovka v červenci 2018
Na Horním náměstí se protestovalo proti Šantovka Tower

Neví to ani politici

Jak má výšková budova vypadat, neví ani politici.

„Nevím, jak ostatní členové Rady, ale určitě žádné oficiální představení, například na Radě města, neproběhlo. Takže nevím, jak má stavba vypadat,“ konstatoval náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.

Pro část odborníků i veřejnosti je výšková budova nedaleko historického centra nepřijatelná. Vadí jim i na novém místě blíže Wittgensteinově ulici, kam ji investor posunul, což označil za vstřícný krok a snahu nalézt kompromisní řešení.

„Stavba mrakodrapu zde odporuje památkovému zákonu,“ řekl historik architektury a člen opozičního sdružení Za krásnou Olomouc Rostislav Švácha.

Nové nízkopodlažní autobusy olomouckého dopravního podniku.
Olomouc má osm nových nízkopodlažních autobusů. Podívejte se na ně

Známe jen výkresy do olomoucké siluety

Přepracovanou podobu projektu však nezná ani on.

„Známe jen zákresy do olomoucké siluety. Už z toho se ale dá vyvodit, že žádné zlepšení nenastalo, stále si zachovává původní výšku přes sedmdesát metrů a stále stojí v ochranném území historické rezervace, což podle nás odporuje zákonu o památkové péči. Dokonce mě osobně to připadá trochu tlustší těleso mrakodrapu, což by rozhodně situaci ještě zhoršilo. Asi si myslí, že je pro něj výhodnější to tajit,“ varoval historik architektury Švácha.

Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech
Oprava mauzolea ve Výpadu pokračuje, dostane osvětlení i kamery

Odpůrci záměrně zkreslují realitu, zní od investora

Podle investora, společnosti Office Park Šantovka, neodpovídají realitě obrazové podklady, s nimiž pracují odpůrci projektu.

„Opětovně záměrně zkreslují informace a vizualizace. Neváhají použít úmyslně předimenzované a záměrně ošklivé obrázky, které vůbec neodrážejí realitu,“ reagoval mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč a připomněl, že stavbu navrhlo jedno z nejúspěšnějších architektonických studií na světě.

„Je pravda, že od prvního návrhu se druhá varianta liší má ještě nadčasovější design, který vizuálně naváže na plánovanou Galerii Šantovka 2, vhodně ji doplní a zdůrazní význam celého území,“ uvedl.

 Akce Okoštuj Afriku v Olmiku
Okoštuj Afriku v Olmiku: baby banány, mango i koření letecky až z Ugandy

Investor se k protestu nevyjádřil

Společnosi Office Park Šantovka se v pondělí k protestu nevyjádřil. Neposkytl ani bližší informace k podobě chystaného věžáku. Investor nemá povinnost zveřejňovat vizuální podobu záměru.

„Nemáme nástroj, jak investora přimět, aby podobu zveřejnil,“ uvedl náměstek primátora Jakubec.

Studánka a pramen potoka Pilávka s kamennou sochou stejnojmenné víly.
Půvabná víla láká do lesa. Učitel ji vyrobil pro děti a vymyslel pověst

Co ukáže středeční jednání?

Vedení města se k třaskavému tématu vrátí ve středu, kdy budou radní jednat o stavební uzávěře, která by dočasně zabránila stavbě výškových budov v lokalitě Šantovka.

Právě ve věci územního opatření o stavební uzávěře olomouckým radním vytkla nečinnost i Rada Olomouckého kraje.

Začátkem června vedení olomoucké samosprávy vyzvala, aby ve lhůtě do pěti měsíců vydali územní opatření o stavební uzávěře, nebo ukončili řízení.

„Podám návrh stavební uzávěry, to znamená, aby lokalita byla chráněná do doby než zde proběhne změna územního plánu,“ doplnil Jakubec.

Developer zatím požádal o územní rozhodnutí na věžák. Řízení je však přerušeno.

„Byla podána žádost o územní rozhodnutí, řízení je přerušeno, protože nemá veškeré podklady k oznámení zahájení řízení,“ sdělila Deníku vedoucí stavebního odboru Eva Hyravá.

Zasedání olomouckého zastupitelstva 4. června 2018, které mělo rozhodovat o změnách územního plánu v souvislosti se stavbou výškové budovy Šantovka Tower
Šantovka Tower stopku na zastupitelstvu nedostala. Developer je potěšen
Simulace pozměněného výškáče Šantovka Tower v olomouckém panoramatu na webu sdružení Za krásnou Olomouc. Investor novou podobu zatím nezveřejnil.
Odpůrci Šantovka Tower mobilizují. Nová podoba věžáku ale zůstává skrytá