Učitelé z celé republiky v pátekvyrazili do ulic s peticí proti snižování výdajů na školství. Odboráři i učitelé mají totiž obavy z reformy veřejných financí, která podle nich přinese škrty v rozpočtu a ohrozí tak kvalitu vzdělávání. „Pořádáme petici symbolicky před pedagogickou fakultou. Petiční akce se začala asi před měsícem a je to proti snižování výdajů na školství. Jsme tady asi hodinu a půl a máme už zhruba sto padesát až dvě stě podpisů,“ řekl Pavel Spurný, který učí na Střední zemědělské škole v Olomouci.

Kromě ohrožení kvality výuky se odboráři také obávají nízkého růstu platů v příštím roce. „Nesouhlasíme s celou reformou, že by měly být sníženy výdaje do školství, což znamená i reálnou mzdu kantorů. Protože bude navýšení 1,5 procenta. Nikdo nepředpokládá, že inflace bude 1,5 procenta, ta se bude minimálně pohybovat kolem 4 procent, a to znamená, že reálná mzda učitelů půjde dolů,“ řekla předsedkyně krajské odborové rady Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství v Olomouci Soňa Fišerová.

Podle ní nejde ale jen o platy pedagogů. „Jestliže bude peněz všude méně, tak se to dotkne školních pomůcek i provozu škol. Nejde tedy jen o pedagogy, jde i o pracovní podmínky všech školských pracovníků a vybavenost škol. Tato rozhodnutí mohou ovlivnit i kvalitu vzdělávání,“ uvedla Fišerová. A co na to ministerstvo školství? To s odboráři souhlasí. „Názor ministerstva školství i ministryně Dany Kuchtové se od odborů neliší. Ministryně Kuchtová se ve čtvrtek sešla s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství a na schůzce se mluvilo zejména o navýšení platů učitelů, které by s ohledem na vysoký deficit veřejných rozpočtů mělo v budoucnu být pouze o 1,5 procenta,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva školství Michaela Taschnerová. Ministerstvo školství je ale připraveno hledat další finance na zvýšení platu učitelů, a to z vlastních zdrojů.

„Vidíme také možnost využití peněz z evropských fondů. Věříme, že tyto peníze by pomohly nejen s navýšením zdrojů pro financování školství, ale zároveň by i podpořily připravovanou reformu školství včetně dalšího vzdělávání,“ dodala mluvčí.